Podíl opožděně splácených firemních úvěrů zřejmě zlomil desetiprocentní hranici v poměru k celkovému objemu úvěrů v bankovním sektoru. Koncem letošního roku lze čekat růst na 11 až 13 procent. Počátkem roku míra činila 7,8 procenta, uvedl dnes analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.

Počet insolvencí podniků letos v tuzemsku zřejmě vzroste o 15 procent a na 10.000 podniků bude připadat 58 insolvencí. Zhoršování splácení úvěrů je podle Michla odrazem hospodářské recese a poklesu celkové ekonomické aktivity. "Jsou to všechno stále příznaky recese, nikoli krize české ekonomiky. Ta čísla jsou všechna pod průměrem toho, co se děje na západ od nás," doplnil.

Hlavní vlna insolvencí a nesplácení ze strany dlužníků tuzemskou ekonomiku teprve čeká. Nynější bankroty a případy zadlužení vesměs nejsou oběti současné krize, ale vyústění vlastních potíží z minulých let, uvedl již dříve řídící partner poradenské firmy Deloitte Česká republika Josef Kotrba.

Podle průzkumu Hospodářské komory pro Hospodářské noviny mezi 763 firmami se více než polovině z nich v posledním půlroce ztížil přístup k půjčkám. Téměř dvě třetiny společností potvrdily, že banky zpřísnily nároky na vyřízení úvěru. 

Výroba propadá, klesá zájem o financování

Česká bankovní asociace (ČBA) v úterý na svém semináři oznámila, že v dubnu celkový objem úvěrů stoupl meziročně o 6,4 procenta. Recese se ale projevila na druhu úvěrů. V dubnu vzrostl celkový objem dlouhodobých úvěrů o 16,6 procenta a střednědobých o 18,4 procenta, zatímco krátkodobé úvěry naopak poklesly o 8,9 procenta.

"Snižuje se objem průmyslové produkce, čtyři z pěti firem hlásí pokles zakázek. Logicky tak klesá i poptávka po financování výroby," uvedl náměstek výkonného ředitele ČBA Jan Matoušek. Dubnový vývoj podle něho také ukazuje, že banky vycházejí firmám vstříc a splatnosti prodlužují a společnosti ani v době krize nerezignovaly na investice.

Člen představenstva UniCredit Bank Aleš Barabas uvedl, že kvůli zhoršování stavu ekonomiky očekává pokles poptávky po úvěrech ze strany podniků i domácností. Komerční financování ze strany bank také vytlačují dříve neatraktivní státní dluhopisy, jejichž výnosy prudce vzrostly.

Ve čtvrtek 25.6. od 12:00 bude hostem on-line rozhovoru na téma
"Úvěrování v době krize" výkonný ředitel ČBA Josef Tauber
rozhovor najdete na adrese www.online.ihned.cz

Niedermayer: Banky nemouhou úvěrování víc zpřísnit

Bývalý člen bankovní rady České národní banky Luděk Niedermayer na semináři ČBA uvedl, že hospodářskou recesí jsou ohroženy podniky ze všech odvětví. Banky proto nyní mají při poskytování úvěrů k obezřetnosti důvod. 

Niedermayer upozornil, že banky nemohou úvěrování zpřísnit natolik, aby situaci ještě nezhoršily, aby nezastavily "přísun paliva do systému". Barabas řekl, že banky úvěrovat podniky musejí, protože jinak by jejich provozní zisk byl v podstatě nulový.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru