Předsednictvo KDU-ČSL v úterý vyzvalo vládu, aby požádala Bezpečnostní informační službu (BIS) o prověření lidí angažovaných mezi zájemci o koupi zkrachovalých skláren ve Světlé nad Sázavou. Už v pátek k tomu kabinet z podnětu KDU-ČSL vyzvala sněmovna. Premiér Jan Fischer v pondělí po zasedání vlády novinářům řekl, že kabinet věc projedná za týden.

Jako podklad pro rozhodnutí vlády by měl sloužit dokument, který připraví ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.

Lidovci se obávají, že by sklárny mohl koupit dosavadní vlastník, který je přivedl ke krachu. Předsedovi lidovců Cyrilu Svobodovi se nelíbí okolnosti prodeje skláren novému majiteli, kterým se ve výběrovém řízení stala firma Vivaria. Podezření na zmanipulování prodeje vyjádřila také místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová z ODS.

Majitel Vivarie Lubor Červa však zásadně odmítl jakékoliv propojení s bývalými spoluvlastníky sklářské skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT), do níž světelský podnik patřil. Uvedl, že peníze, které chce investovat do světelských skláren, prokazatelně vydělal při svém dřívějším podnikání. Odmítl také to, že by byl zvýhodněn ve výběrovém řízení. Jednání politiků Červa považuje za "neuvěřitelnou záležitost".

Vivaria má zkrachovalou společnost Sklo Bohemia ve Světlé nad Sázavou koupit za 160 milionů korun. Kupce vybrala insolvenční správkyně Helena Horová společně s věřitelským výborem. Vivaria uvedla, že chce ve Světlé obnovit výrobu skla.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru