Spotřebitelská důvěra v Německu by se příští měsíc měla vyšplhat na roční maximum díky poklesu obav ohledně vyhlídek ekonomiky a větší ochotě utrácet. Institut GfK v úterý uvedl, že jeho index spotřebitelské nálady pro červenec stoupl na 2,9 bodu z červnových 2,6 bodu. Index se tak dostal nejvýše od července 2008.

"V důsledku zvýšených známek, že ekonomický propad možná dosáhl dna, vzrostly naděje spotřebitelů na stabilizaci ekonomiky," uvedl institut. Dodal, že k růstu spotřebitelské důvěry přispěly rovněž relativně dobrá situace na trhu práce a zpomalení inflace.

Podnikatelská nálada stoupá 

Ekonomický institut Ifo již v pondělí oznámil, že podnikatelská nálada v Německu se v červnu dostala na nejlepší úroveň za sedm měsíců. Německá centrální banka tento týden ve své měsíční zprávě upozornila, že propad německé ekonomiky sice zpomalil, ale hospodářství se neodrazí ode dna dříve než v polovině roku.

Německý hrubý domácí produkt se v prvním čtvrtletí propadl o 3,8 procenta proti předchozím třem měsícům. Zaznamenal tak nejvýraznější pokles od roku 1970, kdy se začaly čtvrtletní údaje sledovat.

Německá vláda koncem dubna předpověděla, že největší evropská ekonomika v celém letošním roce zaznamená pokles asi o šest procent. Německo je zdaleka největším exportním trhem pro podniky z České republiky.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru