Investiční společnost Colony Capital se dohodla na získání práv na úpis akcií realitní firmy Orco Property Group v hodnotě kolem 80 milionů eur (zhruba dvě miliardy Kč). Podíl investora v Orku by neměl překročit 30 procent.

Orco patří k největším developerským společnostem v Česku, od března je v půlročním režimu soudní ochrany před věřiteli.

Dohodu ještě musí schválit mimořádná valná hromada. Pokud se tak stane, získá Colony Capital prostřednictvím firmy ColOG akcie Orka za sedm eur (182 Kč) za kus. Akcie developera na burze v Praze vyletěly ráno o necelých osm procent nahoru, ačkoliv další tituly prudce oslabují. Později však Orco posilovalo jen lehce.

Američané největším akcionářem 

Podmínkou dohody je rovněž úspěšná restrukturalizace dluhu v rámci soudní ochrany. Všichni současní akcionáři Orka dostanou možnost podílet se na navýšení kapitálu při stejné ceně v rozsahu odpovídajícím jejich současným podílům.

Američané se díky nákupu nových akcií stanou s přehledem nejsilnějším akcionářem Orca.

VIZITKY OBOU FIREM VE SKROLOVACÍM BOXU

COLONY CAPITAL, LLC

 • - Mezinárodní investiční firma, se sídlem v americkém Los Angeles; specializuje se na investice do nemovitostí. Od svého vzniku v roce 1991 investovala na pěti kontinentech světa přes 39 miliard dolarů (zhruba 733 miliard korun).
 • - Vlastní podíly v řadě kasin a hotelů mimo jiné v USA, Francii, Itálii, Maroku, je akcionářem francouzské hotelové společnosti Accor SA a několika bank v Koreji či na Tchaj-wanu. K jejím akvizicím patří i řada kancelářských prostor v metropolích Japonska, Španělska či Francie. Podíl má též v maloobchodním řetězci Carrefour a od roku 2006 je spolu s americkou bankou Morgan Stanley a francouzskou Butler Capital většinovým vlastníkem francouzského fotbalového klubu Paris Saint-Germain.
 • - Jen za poslední dva roky zvýšila firma svůj kmenový kapitál o více než devět miliard dolarů (asi 169 miliard korun).
 • - V současné době má 13 poboček v New Yorku, Bostonu, na Havaji, v Paříží, Říme, Londýně, Madridu, Bejrútu, Hongkongu, Pekingu, Tokiu, Soulu a Tchaj-peji; zaměstnává přes 200 lidí.
 • - V čele firmy stojí její zakladatel Thomas Barrack (61), miliardář, kterého letos časopis Forbes zařadil na 701. místo mezi nejbohatšími lidmi světa.


ORCO PROPERTY GROUP

 • - Jedna z největších developerských firem v ČR; od letošního března je v půlročním režimu soudní ochrany před věřiteli, o kterou zažádala v Paříži.
 • - Firmu založil v roce 1991 Francouz Jean-François Ott; týž rok zrealizoval první akvizici v Praze, kde v následujících dvou letech koupil řadu prostor, zejména na Vinohradech, jež pronajal velkým společnostem zakládajícím svá sídla v ČR (mj. Philip Morris či Nokia). V prosinci 2000 skupina vstoupila na pařížskou burzu a v únoru 2005 na pražskou burzu.
 • - Sídlo má v Capellenu (Lucembursko) a v jejím čele stojí od roku 1991 její zakladatel Jean-François Ott.
 • - Obor činnosti: investor, developer, správce nemovitostí a manažer nemovitostního fondu v oblasti realit a hotelnictví; působí v ČR, Maďarsku, Polsku, Rusku, Chorvatsku, Německu a na Slovensku; do portfolia skupiny patří mj. IPB Real, MaMaison Hotels & Apartments, Viterra Development, Orco Real Estate či Gewerbesiedlungs-Gesellschaft mbH (GSG).
 • - Největším plánovaným projektem firmy je bytový a kancelářský projekt v pražských Bubnech, do něhož chce investovat přes 70 miliard korun. V roce 2010 hodlá dokončit obytný, 54patrový mrakodrap v centru Varšavy, jehož autorem je slavný architekt Daniel Libeskind.
 • - Hospodářské výsledky: V roce 2007 firma dosáhla čistého zisku 87,5 milionu eur (podle tehdejšího kurzu 2,2 miliardy korun), ale loni se propadla do ztráty 390,56 milionu eur (zhruba 10,5 miliardy Kč). Tržby zůstaly bez výraznějších změn na zhruba 300 milionech eur.
 • - Akcionáři: Zřejmě největším akcionářem Orka je Investiční společnost Prosperita z Orlové na Karvinsku, která v březnu oznámila, že ve firmě kontroluje kolem pěti procent.
 • - Společnost zaměstnává asi 2000 zaměstnanců. V rámci restrukturalizace již propustila zhruba 220 lidí a uzavřela některé kanceláře.

Colony Capital je soukromá mezinárodní investiční společnost, která se zaměřuje na investice do realitního sektoru. Společně s miliardářem Bernardem Arnaultem je jedním z největších akcionářů největšího evropského obchodního řetězce Carrefour. Od roku 1991 uskutečnila investice za více než 39 miliard dolarů.

"Orco má celkem dobré portfolio aktiv. Vidíme v něm vyšší hodnotu, než jakou představuje současná cena akcií," uvedla dříve mluvčí Colony Anne-France Malrieuová.

Akcie Orka se obchodují na pražské, varšavské, budapešťské a pařížské burze. Loni se firma propadla do ztráty 390,56 milionu eur, zatímco v roce 2007 měla čistý zisk 87,5 milionu eur.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru