Počet žádostí o dotaci z programu na zateplování a výměnu kotlů a oken Zelená úsporám činí 35. Před týdnem jich bylo 11. Počet míst, kde bude možné žádosti o dotace podávat, výrazně naroste. K dispozici budou stovky prodejních míst bankovních skupin, které uspěly ve veřejných soutěžích a mohou se do programu zapojit. V tiskové zprávě to v pondělí oznámilo ministerstvo životního prostředí.

Z podaných žádostí je 23 na zateplení, deset na instalaci solárních kolektory a dvě na zavedení tepelných čerpadel. Z bank se programu účastní Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, LBBW a UniCredit Bank.

"Jedná se o největší dotační program, který přispívá ke zlepšení z hlediska využití energie u bydlení," uvedl na tiskové konferenci ministr životního prostředí Ladislav Miko.

Rámcovou smlouvu na poskytování dotací z programu Zelená úsporám podepsalo se Státním fondem životního prostředí (SFŽP), který program ministerstva životního prostředí spravuje, pět bank. K podmínkám patřila celostátní pobočková síť. Banky budou žadatelům nabízet i spolufinancování.

Program Zelená úsporám podporuje instalace vytápění s využitím obnovitelných zdrojů energie, ale také investice do energetických úspor při rekonstrukcích i v novostavbách. Zaměřuje se na zateplování rodinných domů a nepanelových bytových domů. Neekologické vytápění mají podle ministerstva životního prostředí nahradit nízkoemisní kotle na biomasu a účinná tepelná čerpadla.

Také zateplení provedené v minulosti

Do roku 2012 by měl mít program Zelená úsporám k dispozici až 25 miliard korun. O podporu mohou žádat i lidé, kteří začali zateplovat už před několika lety a nyní se rozhodli pokračovat - již provedené dílčí opatření je uznatelné pro přiznání dotace.

Když například někdo před dvěma lety vyměnil okna svého domu a přitom splnil energetické parametry programu Zelená úsporám, bude výměna oken uznána jako provedené opatření. K němu je ale pro dotaci potřeba přidat dvě opatření další (zateplit obvodové stěny, strop obytné části, její podlahu apod.), nebo kompletně zateplit dům či byt.

Dosud jen minimální zájem 

Zájem o dotační program je zatím nízký. Nízký počet zájemců fond připisuje rozpracovanosti řady projektů. O dotace lze žádat na krajských pracovištích SFŽP od konce dubna.

Dosáhnout na dotace ale není nic levného. Například celkové zateplení průměrného domu přijde na půl milionu korun, ze svého v tomto případě musejí dát majitelé polovinu, tedy 250 tisíc.

Žádosti o podporu budou přijímány do 30. června 2012 nebo do vyčerpání finančních prostředků programu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru