Počet žádostí o dotaci z programu na zateplování a výměnu kotlů a oken Zelená úsporám činí 35. Před týdnem jich bylo 11. Počet míst, kde bude možné žádosti o dotace podávat, výrazně naroste. K dispozici budou stovky prodejních míst bankovních skupin, které uspěly ve veřejných soutěžích a mohou se do programu zapojit. V tiskové zprávě to v pondělí oznámilo ministerstvo životního prostředí.

Z podaných žádostí je 23 na zateplení, deset na instalaci solárních kolektory a dvě na zavedení tepelných čerpadel. Z bank se programu účastní Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, LBBW a UniCredit Bank.

"Jedná se o největší dotační program, který přispívá ke zlepšení z hlediska využití energie u bydlení," uvedl na tiskové konferenci ministr životního prostředí Ladislav Miko.

Rámcovou smlouvu na poskytování dotací z programu Zelená úsporám podepsalo se Státním fondem životního prostředí (SFŽP), který program ministerstva životního prostředí spravuje, pět bank. K podmínkám patřila celostátní pobočková síť. Banky budou žadatelům nabízet i spolufinancování.

Program Zelená úsporám podporuje instalace vytápění s využitím obnovitelných zdrojů energie, ale také investice do energetických úspor při rekonstrukcích i v novostavbách. Zaměřuje se na zateplování rodinných domů a nepanelových bytových domů. Neekologické vytápění mají podle ministerstva životního prostředí nahradit nízkoemisní kotle na biomasu a účinná tepelná čerpadla.

Také zateplení provedené v minulosti

Do roku 2012 by měl mít program Zelená úsporám k dispozici až 25 miliard korun. O podporu mohou žádat i lidé, kteří začali zateplovat už před několika lety a nyní se rozhodli pokračovat - již provedené dílčí opatření je uznatelné pro přiznání dotace.

Když například někdo před dvěma lety vyměnil okna svého domu a přitom splnil energetické parametry programu Zelená úsporám, bude výměna oken uznána jako provedené opatření. K němu je ale pro dotaci potřeba přidat dvě opatření další (zateplit obvodové stěny, strop obytné části, její podlahu apod.), nebo kompletně zateplit dům či byt.

Dosud jen minimální zájem 

Zájem o dotační program je zatím nízký. Nízký počet zájemců fond připisuje rozpracovanosti řady projektů. O dotace lze žádat na krajských pracovištích SFŽP od konce dubna.

Dosáhnout na dotace ale není nic levného. Například celkové zateplení průměrného domu přijde na půl milionu korun, ze svého v tomto případě musejí dát majitelé polovinu, tedy 250 tisíc.

Žádosti o podporu budou přijímány do 30. června 2012 nebo do vyčerpání finančních prostředků programu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru