Podnikatelská nálada v Německu se v červnu dostala na nejlepší úroveň za sedm měsíců. Ekonomický institut Ifo v pondělí oznámil, že jeho index podnikatelského klimatu, jenž je založen na průzkumu u zhruba 7000 německých firem, se zvýšil na 85,9 bodu z květnových 84,3 bodu.

Index tak zaznamenal již třetí měsíční růst za sebou. Červnový nárůst navíc překonal očekávání analytiků, kteří podle průzkumu agentury Reuters počítali se zvýšením na 85,2 bodu.

"Očekáváme stabilizaci ekonomiky a její uzdravení v průběhu roku," uvedl ekonom Joerg Lueschow. "Máme velmi expanzivní monetární politiku a gigantické stimulační programy," dodal.

Německý hrubý domácí produkt se v prvním čtvrtletí propadl o 3,8 procenta proti předchozím třem měsícům. Zaznamenal tak nejvýraznější pokles od roku 1970, kdy se začaly čtvrtletní údaje sledovat.

Německá vláda koncem dubna předpověděla, že největší evropská ekonomika v celém letošním roce zaznamená pokles asi o šest procent. Německo je zdaleka největším exportním trhem pro podniky z České republiky.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru