Jestli byla letos kdy vhodná doba na nákup eur, je to nyní.

V pondělí dopoledne zpevnila česká měna vůči euru pod 26 korun za euro a dostala se tak na nejsilnější úroveň od poloviny letošního ledna. Kolem 10:20 koruna stála na 25,90 Kč/EUR, vůči dolaru mírně posílila na 18,76 Kč/USD, uvedl server Patria Online.

V posledním týdnu totiž nebylo na světě s jedinou výjimkou rychleji posilující měny než české koruny. Ta tak dala zapomenout na své mohutné oslabení ze začátku roku a dostala se na nejsilnější hodnoty od ledna.

Pozor, růst skončí 

Podle ekonomů však tento překotný růst zřejmě brzy skončí.

"Koruna je víceméně na hranici, na níž by měla podle vývoje české ekonomiky být. Není však vyloučeno, že oslabí, protože očekávání finančních výsledků firem jsou moc optimistická ve srovnání s tím, jak si ekonomika vede," říká hlavní ekonom makléřské firmy Patria Finance David Marek.

Ceny akcií, komodit i dalších cenných papírů již od března prudce rostou. Podle mnoha ekonomů a analytiků je tento růst přehnaný, investoři z euforie brzy vystřízliví a budou opatrnější. 

To pro korunu znamená jediné - oslabování. Tuto situaci vždy jako první "odskáčou" měny střední a východní Evropy a jihovýchodní Asie, protože jsou považovány za rizikové investice. Naopak to nahrává stabilním "velkým" měnám, jako je americký dolar.

Posilování koruny může zarazit ČNB

Doporučení prodávat české koruny vydala v pátek finanční společnost Investec Asset Management, která na měnových trzích investuje. "Hrozí značné riziko, že měny na rozvíjejících se trzích se začnou ve velkém prodávat. Patří sem především česká koruna, chilské peso a tchajwanský dolar," řekl analytik Investecu Werner Gey van Pittius.

Další posilování české měny navíc může zarazit Česká národní banka. Ta bude ve čtvrtek rozhodovat o tom, zda sníží úroky na nejnižší hodnotu v historii, a to na 1,25 procenta. Investovat do českých korun by kvůli nižším úrokům bylo zase o něco méně výhodné. Řada českých analytiků se přitom domnívá, že ČNB k tomuto kroku přistoupí. "Dávám tomu šanci vyšší než padesát procent," prohlásil třeba Pavel Sobíšek z UniCredit Bank.

Díky nízké inflaci si to mohou centrální bankéři dovolit, na druhou stranu se bojí, že by mohli svým počínáním českou měnu příliš oslabit. "Když snížíme sazby, koruna může oslabit, a tím se ekonomice uleví a inflace může být vyšší. Je tu ale riziko, že větší snížení úroků by mohlo vést k výprodeji korun a přílišnému oslabení české měny," řekl HN minulý týden člen bankovní rady ČNB Robert Holman.

Do konce roku na stejných hodnotách 

A proč se vlastně koruna v minulém týdnu utrhla ze řetězu a k euru přidala 1,5 procenta a k dolaru dokonce ještě o procentní bod více? Kromě toho, že investoři se v současnosti nebojí více riskovat, k tomu přispěli i čeští vývozci.

"Ti se totiž začali opět výrazněji zajišťovat, a nakupují tak koruny," uvedl ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš. Koruna by tak pokračovala v posilování v případě, že ekonomická situace se stabilizuje a vývozci budou v zajišťování pokračovat. Přestože většina analytiků čeká, že česká měna v nejbližší době oslabí, do konce roku by měla být přibližně na stejných hodnotách jako teď.