LBBW Bank plánuje zahájit příjem žádostí k programu na zateplování a výměnu kotlů a oken Zelená úsporám od pondělí 22. června a UniCredit Bank zhruba v polovině července, oznámily banky. Příjem žádostí k programu Zelená úsporám již zahájila Česká spořitelna. ČSOB a Komerční banka by se měly připojit asi počátkem července.

Rámcovou smlouvu na poskytování dotací z programu Zelená úsporám podepsalo se Státním fondem životního prostředí (SFŽP) pět bank. K podmínkám patřila celostátní pobočková síť. Smlouva ale banky neopravňovala k vyřizování dotací. K tomu bylo třeba uspět v takzvaných minitendrech, což se všem jmenovaným peněžním ústavům podařilo.

Každá ze jmenovaných bank bude zatím mít k dispozici dotace zhruba za půl miliardy korun. SFŽP by měl představit zapojení bank do programu Zelená úsporám za účasti zástupců finančních ústavů na pondělní tiskové konferenci.

Banky budou žadatelům nabízet i spolufinancování. "Samozřejmě připravujeme pro žadatele o dotace i zvýhodněné produkty z oblasti spotřebitelských úvěrů a hypoték," uvedla například mluvčí LBBW Bank Martina Lambertová. Banky přijímají žádosti pouze od občanů.

Zájem o dotační program je zatím nízký. Počátkem týdne evidoval fond v programu Zelená úsporám jen 20 žádostí. Nízký počet fond připisuje rozpracovanosti řady projektů. O dotace lze žádat na krajských pracovištích SFŽP od konce dubna.

Do roku 2012 by měl mít program Zelená úsporám k dispozici až 25 miliard korun. O podporu mohou žádat i majitelé rodinných domů, kteří vyměnili okna již loni a chtějí zateplit stěny domu a střechu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru