Stejně tak se dají očekávat období sucha, vyšší riziko povodní a zvýšení mořské hladiny o 36 centimetrů. Vyplývá to z oficiální zprávy britského meteorologického úřadu, která současně zdůrazňuje, že změny klimatu pro příštích 30 let již nelze ovlivnit a lidé se musí soustředit na adaptaci a na jejich zmírňování v druhé polovině století.

Studie je aktualizovanou a rozšířenou verzí zprávy z roku 2002. "Jsou to nejúplnější předpovědi změn klimatu na regionální úrovni, které byly kde ve světě vypracovány," uvedl meteorologický úřad.

Zpráva předpokládá, že do 40. let 21. století se průměrná teplota v Británii zvýší o dva stupně Celsia. Pokud se emise skleníkových plynů neomezí, do roku 2080 se teploty v průměru zvýší o dva až šest stupňů, když nejpravděpodobnější variantou je zvýšení o čtyři stupně. Do roku 2080 také letní srážky na jihovýchodě země, již nyní trpící problémy s vodou, klesnou o 22 procent, zimní srážky v celé zemi se zvýší o deset až 20 procent a vzroste tak riziko povodní.

Podle tohoto scénáře v roce 2080 by se rtuť nejteplejšího dne v létě šplhala v průměru na 40,7 stupně Celsia. Průměr posledních desetiletí pro průměrný nejteplejší den v Londýně je přitom 30,7 stupně. Vůbec nejvyšší teplota dosud naměřená v Británii dosáhla v roce 2003 při rekordně teplém létě, které si v Británii vyžádalo 2000 obětí, 38,7 stupně.

Zvyšování letních teplot povede především ve městech k růstu počtu obětí zejména mezi starými lidmi. A pobyt v londýnském metru bude za takových teplot prakticky k nevydržení, poznamenal list The Independent.

Pro Británii je také klíčový vzestup mořské hladiny odhadovaný na 18 centimetrů do roku 2050 a na 36 centimetrů do roku 2080. Povede k další erozi pobřeží a k větším škodám způsobených mořskými bouřemi.

Zpráva současně zdůrazňuje, že důsledky emisí skleníkových plynů se projevují se zpožděním zhruba 30 let. Znamená to tedy, že léta budou v Británii ve 40. letech nejméně o dva stupně teplejší, ať budou dosaženy jakékoli mezinárodní dohody o budoucích emisích, uvedl dokument.

Zmíněné léto v roce 2003 tak bude v roce 2040 pravidlem. A pokud nebudou emise skleníkových plynů omezeny, v roce 2080 bude považováno za chladné. "Tyto závěry ukazují, že se musíme připravovat na nevyhnutelné," prohlásil britský ministr životního prostředí Hilary Benn.

"Víme, že některé změny klimatu v příštích 20 až 30 letech jsou již nevyhnutelné," řekl hlavní vědecký poradce britské vlády John Beddington. "Ale tyto předpovědi také ukazují, že když dnes podnikneme důrazné kroky, může to přinést zjevné výsledky v roce 2050 a může to vést k jiným klimatickým důsledkům v roce 2080," uvedl.

Zprávu uvítaly všechny britské politické strany. Stínový konzervativní ministr životního prostředí Nick Herbert prohlásil, že vláda by měla postupovat v boji se změnou klimatu ještě důrazněji.