Česká měna ve čtvrtek výrazně zpevnila vůči oběma hlavním světovým měnám. Kolem 17:00 si koruna vůči euru polepšila na 26,45 Kč/EUR a dostala se tak na nejsilnější hodnoty od poloviny dubna, k dolaru posílila na 18,95 Kč/USD. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online.

Podle Vladimíra Pikory z Next Finance koruna ve čtvrtek po většinu dne stagnovala, ale pozdě odpoledne prudce posílila až k 26,44 Kč/EUR. "V každém případě koruna se blíží ke hladině 26,35 Kč/EUR, od které se kurz během posledního půl roku několikrát odrazil," uvedl Pikora.

Trh podle něj reagoval na slova lotyšského premiéra Valdise Dombrovskise, že země i přes složitou situaci očekává přijetí eura v roce 2012. K tomu by Lotyšsko potřebovalo velmi výrazné a rychlé oživení okolního světa, což je však jen málo pravděpodobné.

Dolar kolem 17:00 v porovnání se středečním závěrem oslabil na 1,3955 USD/EUR. Trh podle Pikory vyčkává, jak dopadne blížící se zasedání americké centrální banky (Fed). Část trhu totiž sází na růst dolarových úrokových sazeb. Pokud by se tato očekávání naplnila, měl by dolar výrazně posílit.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru