Americký ministr financí Timothy Geithner vyzval Kongres, aby se rychle zabýval vládním návrhem na reformu finanční regulace. Dodal, že podle vlády je nyní pravý čas na tyto zásadní změny, které se zaměřují na základní příčiny současné finanční krize a přispějí k zabránění budoucím krizím.

Silnější Fed 

Návrh na změny ve finančním systému ve středu představil prezident Barack Obama. Návrh počítá s tím, že americká centrální banka (Fed) dostane nové pravomoci, aby mohla účinněji vykonávat dohled nad finančními institucemi i celým finančním sektorem.

Podle návrhu by měl vzniknout rovněž nový úřad na ochranu spotřebitele s cílem zajistit, že bude fungovat ostraha proti excesům, které v současné krizi sehrály ústřední roli. Odborníci jsou přesvědčeni, že kořeny krize jsou v riskantních transakcích na hypotečních trzích, ale i dalších částech kapitálového trhu.

88 stran k živé debatě 

Návrh, který má 88 stran, pravděpodobně v Kongresu odstartuje živou debatu. Oponenti návrhu už dali najevo, že změny budou příliš svazující, takže se může stát, že americké banky kvůli nim nebudou schopny obstát v globální konkurenci. "Můžeme mít rozdílný názor na podrobnosti a budeme muset tyto problémy překonat," uvedl Geithner .

Obama navrhl, aby se z návrhu stal zákon ještě do konce letošního roku. Podle agentury AP je to ambiciózní plán, pokud se vezme v úvahu, že jedním z požadavků na zákonodárce je i to, aby do října projednali a schválili změnu fungování systému zdravotní péče.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru