Kromě pětiprocentního přídělu do rezervního fondu převede firma ArcelorMittal Ostrava (AMO) 4,673 miliardy korun z loňského zisku 4,919 miliardy korun na účet nerozděleného zisku minulých let. Na účtu tak bude mít přes 38,3 miliardy korun. Vyplývá to z návrhu představenstva společnosti projednávaném na čtvrteční valné hromadě AMO. Společnost dosáhla zisku za zkrácené hospodářské období od dubna do konce prosince loňského roku.

Společnost AMO dosáhla nekonsolidovaného čistého zisku 4,9 miliardy korun při tržbách 35,186 miliardy Kč. Provozní hospodářský výsledek za devět měsíců loňského roku činil 4,029 miliardy korun. V předchozím účetním období, které trvalo od února 2007 do loňského února hospodařil ostravský hutní gigant s čistým ziskem 8,227 miliardy korun.

Podle mluvčí AMO Věry Breiové není možné hospodářské výsledky meziročně srovnávat. Společnost zkrátila loňské účetní období kvůli dubnové fúzi s dceřinou společností NOVÁ HUŤ EXPORT. Předseda představenstva a generální ředitel AMO Sanjay Samaddar přesto řekl akcionářům, že loňské výsledky už ovlivnila hospodářská krize. "Odrazilo se v nich snížení výroby oceli v posledních čtvrtletí. Naopak první tři měsíce roku, které byly velmi dobré, v nich nejsou zahrnuty," vysvětlil Samaddar.

Pět firem 

Celá skupina ArcelorMittal Ostrava, kterou tvoří pětice firem, hospodařila loni od dubna do konce prosince s čistým ziskem 6,077 miliardy korun při tržbách 38,797 miliardy Kč. Provozní hospodářský výsledek skupiny činil v tomto období 5,444 miliardy korun. V předchozím hospodářském roce končícím v únoru 2008 skupina dosáhla konsolidovaného zisku 9,176 miliardy korun.

ArcelorMittal Ostrava je největší hutní firmou v České republice a patří do ocelářské skupiny ArcelorMittal. Společnost zaměstnává celkem 6600 lidí. Firma se nyní potýká s dopady hospodářské krize, kvůli níž omezila provoz jedné vysoké pece. V současné době jedou dvě pece na zhruba poloviční výkon a dvě koksárenské baterie. Před vypuknutím krize byly v provozu pece tři a společnost vyráběla ročně přes tři miliony tun oceli.

Související