Objem nových bankovních úvěrů byl v dubnu vyšší než v březnu. Meziměsíční tempo růstu úvěrů se zmírnilo, ale bylo vyšší než v lednu a únoru. Hodnota nebankovních úvěrů naproti tomu v dubnu v porovnání s březnem kvůli odklonu klientů od finančního leasingu poklesla. Oznámila to ve čtvrtek firma CCB - Czech Credit Bureau.

Podle společnosti CCB již banky začínají půjčovat větší množství peněz."V dalším období proto očekáváme jen mírnější nárůst celkového objemu úvěrů, který nebude vyšší než procento," mínila firma. Tuto skutečnost již v úterý naznačoval člen bankovní rady ČNB Robert Holman.

U nebankovních úvěrů byl pokles evidentní u finančního leasingu. "U tohoto produktu jsme za duben zaznamenali nejnižší objem nově upsaných úvěrů za poslední rok," oznámila CCB. Místo finančního leasingu klienti volí jiné produkty, například spotřebitelský úvěr a účelový nebo splátkový prodej.

Objem nesplácených úvěrů postupně narůstá. Například podíl tři a více měsíců nesplácených spotřebních úvěrů činí zhruba pět procent, před rokem to byla přibližně čtyři procenta. Nejrizikovější jsou stále provozní úvěry, u nichž se nesplácená část blíží k devíti procentům. Provozní úvěry ale tvoří jen 0,3 procenta objemu všech bankovních úvěrů. Podíl splátek po splatnosti nebankovních úvěrů k celkovému objemu byl letos v dubnu 3,2 procenta, zatímco před rokem to bylo 2,3 procenta.

Vývoj bankovních a nebankovních úvěrů sleduje CCB od letošního března pomocí nástroje Úvěrový Barometr. Zdrojem dat je Bankovní a Nebankovní úvěrový registr. CCB plánuje rozšíření barometru ještě o sledování počtu nových smluv a klientů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru