Ve sněmovně ve čtvrtek navrhl nový předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda projednání prodeje zkrachovalých skláren Sklo Bohemia ve Světlé nad Sázavou a jeho návrh podpořil i klub komunistických poslanců. Svobodovi se nelíbí okolnosti prodeje skláren novému majiteli, kterým se v úterý stala firma  Vivaria.

Vivaria zvítězila ve výběrovém řízení na koupi zkrachovalých skláren. "Podle našich informací došlo ke krokům které vzbuzují velkou pochybnost o průhlednosti celého procesu," prohlásil Svoboda před poslanci. Chce proto od ministra průmyslu Vladimíra Tošovského, aby poslance informoval o tom, zda se prodej odehrál transparentně.

Rozhodnutí věřitelského výboru o prodeji skláren se nelíbí právě světelskému podnikateli Jiřímu Huderovi. Ten je jedním z jednatelů Crystal Bohemian Company. Tvrdí, že podle písemného sdělení insolvenční správkyně Heleny Horové končila lhůta pro zvyšování cenových nabídek v pondělí s tím, že je tento termín konečný a po jeho uplynutí už žádná další jednání o navyšování nabídek nebudou.

V úterý byl ale Hudera znovu vyzván k navýšení nabídky, a to telefonicky, jak uvádí, aniž by byl na zahájení další licitace předem upozorněn. Cenu prý nejprve navýšil na 155 milionů korun, ale k dalšímu zvyšování už přistoupit nechtěl, protože se neměl možnost dohodnout s druhým jednatelem firmy.

Světelské sklárny byly součástí zadlužené skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT). Většině sklářů skončil pracovní poměr do začátku letošního února. Na majetek skláren bylo do 29. května podáno 13 nabídek. Věřitelský výbor pak pokračoval ve vyjednávání o kupní ceně se třemi nejvážnějšími zájemci, všichni deklarovali zájem o obnovení výroby skla.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru