Japonské akcie ve čtvrtek klesly a vzdálily se od svého osmiměsíčního maxima z minulého týdne. Bankovní trh napodobil pokles finančních titulů ve Spojených státech a vývozci oslabili vzhledem k silnému jenu.

Hlavní index tokijské burzy Nikkei klesl o 1,4 procenta na 9703,72 bodu. Odborníci podotýkají, že pokles japonských akcií byl po růstu z předchozích tří měsíců nevyhnutelný, výraznější propad hlavního indexu však nečekají.

Automobilky jako Honda Motor a jiní vývozci oslabili kvůli rostoucímu kurzu jenu. Dobře si však vedla společnost Mitsubishi Motors, jejíž akcie stouply o 3,3 procenta poté, co se objevily zprávy, že firma chce prodávat své vozy poháněné elektrickým proudem v roce 2012 za zhruba 31 150 dolarů (asi 600 000 korun).

Bankovní trhy napodobily situaci na americké burze, kde akcie klesly poté, co ratingová agentura snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti 22 bankám ze Spojených států. Obchodování navíc poznamenala nejistota kolem nově ohlášených pravomocí Americké centrální banky o dohlížení nad finančními institucemi.

Na devizovém trhu klesl dolar vůči jenu na 95,78 JPY. Předtím spadl na své dvoutýdenní minimum proti japonské měně 95,51 JPY. Proti koši šesti hlavních měn se dolar propadl o 0,6 procenta na 80,247 bodu. Euro posílilo vůči americké měně o 0,8 procenta na 1,3949 USD.

Související