Čína začala jevit jako vůbec první světová ekonomika známky pozitivního vývoje, ale základy pro oživení nejsou ještě dostatečně pevné a země by se měla připravit na případné dlouhodobé potíže. Na schůzi vlády to ve středu řekl čínský premiér Wen Ťia-pao, kterého citovala agentura Nová Čína.

Premiérova slova o ekonomice podle agentury Reuters odrážejí snahu vlády přimět spotřebitele k většímu utrácení, které podpoří růst hospodářství. Zároveň bylo ale patrné jeho varovaní před sebeuspokojením.

Slabý vývoz

Wen Ťia-pao hovořil o stoupajících investicích, spotřebě a průmyslové produkci. Také ale upozornil na slabý vývoz. Nová Čína nezmínila, jestli na schůzi vláda projednávala poslední ukazatele ekonomického vývoje, či zda hovořila o některých nových iniciativách na podporu ekonomiky.

Pro ochranu čínské ekonomiky před recesí se Peking rozhodl poskytnout stimulační opatření ve výši čtyř bilionů jüanů (přes 11 bilionů korun). Výkon hospodářství podle premiéra začal vykazovat pozitivní změny a celková ekonomická situace se stabilizovala. Dodal, že opatření vlády jsou správná a efektivní.
Domácí investice do nemovitostí během prvních pěti letošních měsíců vzrostly o 32,9 procenta. Květnový maloobchodní prodej stoupl o 15,2 procenta ve srovnání se stejným obdobím loni. Vývoz za květen se ovšem propadl o 26,4 procenta proti loňskému roku.

"Základy pro ekonomické oživení nejsou stabilní a přetrvává mnoho nejistot," uvedl předseda vlády a vyzval k připravenosti na potíže, které by mohly nastat v budoucnu.