Švýcarská firma SPB Consortium stáhla žalobu na Českou republiku o 80 miliard korun, kterou loni podala k Městskému soudu v Brně. Jako důvod firma uvedla dohody o sporných pohledávkách týkajících se zkrachovalé IPB, které v květnu podepsal tehdejší ministr financí v demisi Miroslav Kalousek.

Kalousek tehdy pár dní před svou demisí zveřejnil dohodu, v níž se počítá, že firmy, které po Česku žádaly až 120 miliard, stáhnout své údajné nároky.

Žaloba na ÚOHS 

Firma SPB Consortium žalovala antimonopolní úřad, že někdejší IPB diskriminoval při udělování veřejných podpor. Švýcarská společnost vstoupila do sporů kolem zkrachovalé banky poté, co vykoupila sporné pohledávky z konkurzu IP Banky, nástupnické firmy po IPB.

IPB skončila v úpadku poté, co na ni v červnu 2000 uvalila Česká národní banka nucenou správu a její aktiva odkoupila o pár dní později ČSOB.

Jiná žaloba: 40 miliard

Městský soud v Praze již loni na podzim zamítl jinou žalobu o náhradu škody 40 miliard korun společnosti SPB Consortium, která žalovala nuceného správce zkrachovalé IPB Petra Staňka. SPB vinila Staňka, že je zodpovědný za uvalení nucené správy na IPB a odprodej banky ČSOB.

Do roku 2006 stát vedl s bývalým majitelem IPB, japonskou společností Nomura, řadu soudních sporů. Japonská banka původně požadovala až 40 miliard korun. Česko naopak v jiné arbitráži po Nomuře chtělo 111 miliard korun jako náhradu škody, již Nomura údajně způsobila tím, že se podílela na krachu IPB.

Případ Nomura 

V roce 2006 ČR arbitráž s Nomurou prohrála, výše částky ale nebyla určena. V listopadu 2006 Česko podepsalo s Nomurou smír, podle kterého měla výše odškodnění činit nula až sedm miliard korun. Nakonec Česká republika Nomuře zaplatila 3,6 miliardy korun.

Podle některých médií stojí za SPB český podnikatel. Podle médií jsou tato aktiva pro zahraniční subjekty nezajímavá a švýcarská firma je tak jen prostředníkem pro českého vlastníka. Česká společnost Deredes zabývající se správou pohledávek, která SPB Consortium v Česku zastupuje, ale tvrdí, že SPB vlastní zástupci finančních trhů americké skupiny Lorem Ipsum.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru