Zhruba do měsíce budou moci někteří pacienti sledovat na internetu, jaké léky jim předepsal lékař a vydala lékárna a kolik za ně zaplatila zdravotní pojišťovna a co doplatili sami. Umožní jim to osobní lékový záznam, který se tvoří z dat v centrálním úložišti. Spravuje ho Státní ústav pro kontrolu léčiv a je k němu připojena už více než polovina ze 2600 lékáren a výdejen. Novinářům to řekl ředitel ústavu Martin Beneš.

"K úplnému záznamu bude mít přístup pouze vlastník účtu, tedy pacient, a to prostřednictvím zabezpečeného přenosu přes internet pomocí přidělených identifikačních údajů a zaručeného elektronického podpisu. Lékárníci a lékaři se dostanou pouze k údajům o léčivech, které pacientovi sami předepsali nebo vydali," zdůraznil Beneš. Jedinou výjimkou podle něj bude akutní ohrožení zdraví nebo života pacienta. Tehdy bude moci ošetřující lékař do údajů také nahlédnout. Tato možnost se ale teprve připravuje.

K zabezpečení dat má výhrady Česká lékárnická komora, která vyzvala lékárny, aby se zatím nepřipojovaly k centrálnímu úložišti. Komora čeká na vyjádření Úřadu pro ochranu osobních údajů, který právě nyní dělá SÚKLu hloubkovou kontrolu.

Elektronický lékový záznam a centrální úložiště dat naopak podporuje Svaz pacientů. Jeho prezident Luboš Olejár vítá, že pacienti budou mít trvale k dispozici přehled o svých lécích. Svaz chce zkontrolovat lékárny, aby zjistil, kde už připojení funguje. To udělá do konce července a pak vyzve kraje a fakultní nemocnice, aby ve svých lékárnách toto připojení k centrálnímu úložišti umožnily.

 

Elektronický lékový záznam pacienta přispěje také k úsporám. Nyní píší lékaři různých odborností jednomu pacientovi stejný lék, protože o sobě nevědí.

Podle průzkumu pacienti až čtvrtinu předepsaných léků nevyužijí. Vyzvednou si je v lékárně, ale neužívají je. Až 40 procent léků se pak prý užívá jinak, než určí lékař. "Lékové záznamy zvýší informovanost a bezpečnost pacientů, zapojí je aktivně do rozhodování o své léčbě," řekl Beneš.

Miliardové úspory

Podle propočtů by mohl případný přínos e-preskripce dosáhnout více než 3,5 miliard korun. Jednorázové náklady na vznik úložiště přitom činil 450 milionů korun, další 90 milionů korun bude stát roční provoz.

Centrální úložiště dat funguje od počátku roku. První lékárna se k němu připojila 5. ledna. Provoz úložiště umožňuje vznik elektronického lékového záznamu pacienta. Do úložiště by se měly odesílat elektronické recepty, hlášení o výdeji léků na recept a hlášení o prodeji léků bez receptu s omezením. Týká se to například některých přípravků proti chřipce a nachlazení s obsahem pseudoefedrinu zneužitelného k výrobě pervitinu.

Účast lékařů a pacientů na systému je dobrovolná. Lze se do něj přihlásit na speciální části informačním portálu SÚKL www.leky.sukl.cz. Zájemce se zaregistruje a získá přístupový klíč. K osobním datům by se tak neměl dostat nikdo cizí kromě lékaře a lékárníka s pacientovým souhlasem.