Zrychlení odpisů firemního majetku umožňuje novinka v zákoně o daních z příjmů, kterou ve středu schválil Senát jako první část protikrizového balíku, na kterém se dohodly ODS a ČSSD při jednáních o vzniku úřednické vlády.

Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, má přimět podniky k pořízení nového hmotného majetku. Rychlejšími odpisy na něj budou mít dříve.

"Možnost zrychlených odpisů dává zákon od 1. ledna 2009 do 30. června 2010," řekl senátorům ministr financí Eduard Janota a připomněl tím, že zákon je dočasný a má pomoci firmám překlenout těžké období recese a zároveň alespoň trochu povzbudit firemní nakupování.

Pokud podle Janoty rychlejších odpisů využije 60 procent poplatníků, zajístí si tím navíc 9,4 miliardy korun v příštím roce a 3,6 miliardy korun v roce 2011. "Je to jednoznačně opatření na posílení cash flow," uvedl ministr.

Zkrácení nájmu při finančním leasingu

Rychlejší odpisy by se měly podle předlohy vztahovat na majetek v prvních dvou odpisových skupinách podle zákona o daních z příjmů. Tam patří například stroje pro stavebnictví nebo zemědělství, obráběcí stroje nebo kancelářská technika. V první skupině se má doba odepisování zkrátit ze tří let na 12 měsíců, v druhé z pěti let na 24 měsíců. Novela také obdobně počítá podle ministra se zkrácením doby nájmu při pořízení majetku formou finančního leasingu.

S téměř totožným zrychlením odpisů hmotného majetku počítá také další protikrizový zákon o podpoře hospodářského růstu a sociální stability, který připravila ČSSD. Senát se zatím k jeho projednání nedostal. Je možné, že duplicitní pasáže z této předlohy navrhne odstranit a normu, která počítá také se zavedením takzvaného šrotovného, pošle sněmovně k opětovnému projednání.
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru