Ve středu vzrostla po úterních ztrátách na japonské burze zejména hodnota akcií společnosti Sanyo Electric, která nalezla kupující pro své baterie používané v hybridních automobilech.

Index Nikkei stoupl o 87,97 bodu na 9840,85 bodu. Zpevnil tak po úterním poklesu o 2,9 procenta, což byl jeho největší jednodenní propad za téměř tři měsíce.

Akcie společnosti Sanyo Electric vzrostly o 14,3 procenta. Pohoršila si naopak společnost Mitsubishi Corp, která doplatila na nižší ceny ropy a kovů. Výraznější růst tokijské burzy zbrzdily smíšené ukazatele o ekonomickém vývoji.
Analytici dodávají, že hlavní světové burzy začátkem tohoto týdne logicky zaznamenaly horší výsledky po předchozím růstu. "New York i Tokio tento týden spadly na základě přetížení," uvedl ekonomický poradce firmy Okasan Securities. Nikkei se tento týden dostal pod psychologicky důležitou hranici 10 000 bodů, výraznější propad pod 9000 bodů ale odborníci neočekávají.

Na devizovém trhu ve středu euro posilovalo po ztrátách vůči dolaru a jenu z předchozích dnů. Proti americké měně stouplo euro o 0,2 procenta na 1,3860 USD. Dolar vzrostl vůči jenu o 0.2 procenta na 96,60 JPY a mírně zpevnil po úterním oslabování, ke kterému přispěla prohlášení Ruska, že svět potřebuje mít vedle dolaru nové rezervní měny.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru