Ve středu vzrostla po úterních ztrátách na japonské burze zejména hodnota akcií společnosti Sanyo Electric, která nalezla kupující pro své baterie používané v hybridních automobilech.

Index Nikkei stoupl o 87,97 bodu na 9840,85 bodu. Zpevnil tak po úterním poklesu o 2,9 procenta, což byl jeho největší jednodenní propad za téměř tři měsíce.

Akcie společnosti Sanyo Electric vzrostly o 14,3 procenta. Pohoršila si naopak společnost Mitsubishi Corp, která doplatila na nižší ceny ropy a kovů. Výraznější růst tokijské burzy zbrzdily smíšené ukazatele o ekonomickém vývoji.
Analytici dodávají, že hlavní světové burzy začátkem tohoto týdne logicky zaznamenaly horší výsledky po předchozím růstu. "New York i Tokio tento týden spadly na základě přetížení," uvedl ekonomický poradce firmy Okasan Securities. Nikkei se tento týden dostal pod psychologicky důležitou hranici 10 000 bodů, výraznější propad pod 9000 bodů ale odborníci neočekávají.

Na devizovém trhu ve středu euro posilovalo po ztrátách vůči dolaru a jenu z předchozích dnů. Proti americké měně stouplo euro o 0,2 procenta na 1,3860 USD. Dolar vzrostl vůči jenu o 0.2 procenta na 96,60 JPY a mírně zpevnil po úterním oslabování, ke kterému přispěla prohlášení Ruska, že svět potřebuje mít vedle dolaru nové rezervní měny.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru