Americký finančník Bernard Madoff (71), který se letos přiznal ke zpronevěře až 65 miliard dolarů (1,25 bilionu korun), dostal v rámci únorové dohody o urovnání civilního řízení zákaz pracovat v burzovním a investičním průmyslu. Vyplývá to z dokumentů, které byly zveřejněny v úterý.

Únorová dohoda s americkou Komisí pro cenné papíry a burzy by Madoffa navíc mohla časem donutit zaplatit pokutu a vrátit peníze získané od investorů. Madoff nicméně nebyl v rámci dohody nucen přiznat vinu.

Dohoda se však týká pouze civilního řízení. To probíhá odděleně od kriminálního řízení, během kterého již Madoff vinu přiznal. Rozsudek v kriminálním řízení by měl padnout 29. června. Madoff je obžalovaný z klamání investorů a zpronevěry a hrozí mu až 150 let vězení.

Madoffův případ je označován jako podvod století. Loni v prosinci se finančník přiznal, že dlouhá léta investory podváděl a jeho investiční společnost Bernard L. Madoff Investment Securities fungovala na principu pyramidové hry, někdy označované jako letadlo.

Madoff se těšil výborné pověsti a do jeho investiční společnosti vložila peníze řada bohatých a známých lidí, včetně věhlasných nadací. V minulosti byl i šéfem společnosti Nasdaq Stock Market, která je organizátorem trhu cenných papírů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru