Venezuelský parlament schválil v úterý zákon, na jehož základě může vláda prezidenta Huga Cháveze převzít nejméně 50 procent kapitálového podílu v petrochemickém průmyslu. Jde o další krok na cestě k vytvoření socialistického státu.

Zákon vyžaduje, aby soukromé firmy vytvořily společné podniky se státem, který v těchto projektech převezme alespoň 50 procent kapitálového podílu.

Venezuela "bude mít kontrolu nad těmito společnostmi", prohlásil předseda parlamentního výboru pro energetiku a doly Ángel Rodríguez. Nová legislativa mimo jiné vytvoří nová pracovní místa, prohlásil.

Ve Venezuele operuje řada zahraničních petrochemických firem, mezi nimi ze Spojených států, Kolumbie, Japonska či Nizozemska.

"Socialismus 21. století"

Schválení zákona je zatím poslední iniciativou venezuelského vedení k tomu, aby stát převzal kontrolu nad ekonomikou a postupně vytvořil Chávezův model "socialismu 21. století".

Venezuelská vláda v posledních letech už znárodnila velké ocelárny, cementárny, energetické a telekomunikační společnosti. Minulý měsíc zabrala desítky kontraktačních ropných společností i vodních a plynárenských zařízení včetně suchých doků, zásobovacích plavidel i nákladních člunů na jezeře Maracaibo.

 

"Vláda si zajišťuje širší roli a nechává jistý prostor pro soukromý sektor tam, kde je to naprosto nezbytné pro investice a odbornou kvalifikaci," upozornil americký analytik Patrick Esteruelas.

Kritikové varují, že Chávez svou politikou zastrašuje zahraniční investice.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru