Podle výpočtů společnosti Patria Finance připadá den daňové svobody na 21. června. Společnost tak kvůli horšímu předpokládanému vývoji ekonomiky posunula termín z původního 17. června. Jako den daňové svobody se označuje pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby naopak veškerý příjem připadá státu.

Patria Finance vypočítává den daňové svobody metodu sestavenou organizací Tax Foundation. Do výpočtů jsou zahrnuty parametry daňového systému, vývoj hrubého domácího produktu nebo spotřeba fixního kapitálu. Společnost přitom nedávno zhoršila výhled české ekonomiky v letošním roce a očekává propad HDP až o pět procent.

Podle jiných výpočtů Liberálního institutu, který využívá metodiku Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), připadl den daňové svobody na 13. června. Lidé tak podle těchto výpočtů letos pracovali na stát 163 dní, tedy o pět dní více než loni.

Příčinou posunu je hospodářská krize, která změnila vývoj posledních dvou let, kdy se počet dní práce na stát zmenšoval. ČR je se svým dnem daňové svobody za průměrem zemí OECD, který v letošním roce vychází na 11. června.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru