Průmyslová výroba v Rusku se v květnu meziročně snížila o rekordních 17,1 procenta kvůli pokračujícímu propadu produkce stavebních materiálů a vozidel. Vyplývá to z úterních údajů ruského statistického úřadu. Analytici přitom počítali s poklesem o 15,3 procenta.

Výroba automobilů a autobusů se propadla zhruba o třetinu a produkce diamantových šperků dokonce o polovinu. Rusové nyní omezují výdaje kvůli propouštění a snižování mezd i kvůli nedostatku dostupných úvěrů, napsala agentura Reuters.

Ruský ministr financí Alexej Kudrin o víkendu uvedl, že meziroční pokles ekonomiky by měl ve druhém čtvrtletí zpomalit z 9,8 procenta v prvních třech měsících roku.

Ekonomika Ruska v posledních letech výrazně rostla, v průměru o sedm procent, a to hlavně díky stoupajícím cenám ropy. Loni na podzim ale nabrala klesající trend, protože ceny ropy, klíčové vývozní položky, se prudce propadly a investoři začali stahovat své investice ze země.

Ruské ministerstvo hospodářství nedávno předpovědělo, že celoroční propad ekonomiky může činit až osm procent. Mezinárodní měnový fond míní, že v příštím roce se hospodářský růst do Ruska zřejmě ještě nevrátí a ekonomika bude pravděpodobně jen stagnovat.
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru