Česká pošta letos výrazně zvýší celkové investice na dvě miliardy korun z loňských 663 milionů Kč. Uvedli to zástupci společnosti při úterním otevření nové pobočky v pražském Edenu.

Podle generálního ředitele Petra Sedláčka firma v minulých letech investovala výrazně méně, než potřebovala. Krátila investice do softwaru, počítačového vybavení, elektronických služeb, obnovy vozového parku, poboček i výchovy a vzdělávání lidí.

"Pošta chce investovat do moderních technologií. Tyto investice musí sloužit zkvalitnění služeb a obsluhy našich zákazníků. Zároveň chceme zvýšit informovanost a zkvalitnit prostředí pro zákazníky i pro zaměstnance pošty," uvedl Sedláček.

Budoucnost pošty

Nová pobočka v nákupním centru Eden má ukázat směr, kterým se bude pošta ubírat v dalších letech. Má nový vzhled, přepážky nemají skla a jsou vybaveny moderní výpočetní technikou. Personál má nově navržené uniformy. Po vyhodnocení pilotního provozu, který bude trvat asi dva měsíce, a možných dílčích úpravách chce podnik nový vzhled použít i na dalších poštách.

Přepážky nové pošty by podle Sedláčka měly být kontaktnější, ale zároveň jsou i zabezpečenější. Vedle kamer jsou vybaveny tlačítky tichého poplachu a časovými trezory vybavenými dalšími bezpečnostními boxy. "Na nové přepážce je absolutně minimalizován pohyb peněz. Podle našeho bezpečnostního ředitele není co ukrást," dodal.

"Ročně bychom chtěli dát nový vzhled několika desítkám poboček. Letos by to mohlo být kolem deseti," uvedl Sedláček s tím, že v rámci pilotního provozu pošta otevře podobnou pobočku v Liberci. Modernizaci poboček firma podle něj financuje ze svého běžného rozpočtu. Dodal, že například nábytek použitý na nové poště byl levnější než u dříve modernizovaných poboček, naopak vyšší byly náklady na výpočetní techniku.

Franšízy České pošty

Vedle modernizace poboček chce pošta poskytování poštovních služeb například v místech, kde byly pošty dosud ztrátové, nabídnout jiným subjektům prostřednictvím franšízy. Partnery by se měly stát především obecní úřady.

Pošta v současnosti provozuje 3364 poboček. Do začátku minulého roku byl podnik rozdělený do sedmi odštěpných závodů, což se projevilo i na nejednotné podobě poboček. Do obnovy poboček a budování nových prostor pošta loni investovala kolem 150 milionů korun, na obnovu stejnokrojů pak kolem 72 milionů.

Pošta letos čeká výnosy kolem 20 miliard korun a zisk do 100 milionů korun. Proti minulým letům je plánovaný zisk výrazně nižší, což souvisí s nárůstem investic.

Státní podnik Česká pošta by se měl v září přeměnit na akciovou společnost. Do roku 2013 začne působit na plně liberalizovaném poštovním trhu. V současnosti má monopol na doručování psaní do 50 gramů.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru