Íránské ministerstvo zahraničí si v úterý předvolalo vysokého českého diplomata, aby jakožto představitel Evropské unie vysvětlil komentáře EU k výsledkům pátečních prezidentských voleb a trvajícím protestům opozice. Informovala o tom íránská studentská agentura ISNA.

Podle informací ČTK byl předvolán vedoucí českého zastupitelského úřadu, chargé d´affaires Josef Havlas. Česká republika nemá v současnosti v Íránu velvyslance.

V pondělí Evropská unie vyzvala Írán, aby vyhověl požadavkům opozice na prověření oficiálních výsledků voleb a vítězství prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda a aby se zdržel zásahů proti protestujícím stoupencům poraženého Mira Hosejna Músávího.

EU prostřednictvím své komisařky pro zahraniční vztahy Benity Ferrerové-Waldnerové vyjádřila respekt Íráncům, kteří projevují nespokojenost a demonstrují poklidně. "Doufám, že se íránská policie zdrží násilí a že se v Íránu budou zabývat všemi stížnostmi," řekla Ferrerová-Waldnerová.

"Islámská republika Írán odsuzuje intervenční a urážlivé názory vyjádřené některými západními zeměmi včetně nedávných vyjádření ministrů zahraničí EU a rotačního předsednictví (EU) v souvislosti s íránskými prezidentskými volbami," uvedla ISNA.

Rada nabídla přepočet hlasů, opozice se brání

Íránská rada dohlížitelů, nejvyšší ústavní orgán, který potvrzuje výsledky voleb, mezitím v úterý ohlásila, že je připravena přepočítat sporné hlasy z pátečních prezidentských voleb.

S tím ale nesouhlasí opozice, která návrh odmítá a trvá na anulování výsledků pátečního hlasování a vyhlášení nových spravedlivých voleb.

Podle reformisty Músávího by přepočet hlasů byl bezpředmětný, protože miliony hlasovacích lístků s jeho jménem při přepočítávání "někam zmizely" a už samotný průběh hlasování byl narušován s cílem poškodit opozici.

Sobotní oficiální vyhlášení voleb výsledků uvrhlo íránskou metropoli do chaosu. Příznivci reformního kandidáta Mira Hosejna Músávího vyrazili do ulic a ve čtyři dny trvajících protestech požadují anulování pátečních voleb a vyhlášení nového hlasování.

Nejhorší nepokoje za 30 let a perzekuce novinářů

Nepokoje a násilnosti se v Teheránu vyhrotily v pondělí v noci, když několik demonstrantů zaútočilo na sídlo náboženské milice a roztržka skončila střelbou do davu Músávího příznivců. Nejméně sedm z nich bylo zabito.

V úterý odpoledne se začali v centru Teheránu scházet stoupenci prezidenta Ahmadínežáda, pro povolenou demonstraci si vybrali místo, kde ve stejnou dobu plánovali Músávího příznivci nepovolenou manifestaci. Músáví potom své lidi vyzval, aby na mítink nechodili a neriskovali další krveprolití.

O situaci v metropoli a dalších městech ale v současnosti nejsou k dispozici bližší informace, protože íránská vláda znemožnila nezávislým novinářům a zahraničním zpravodajům přístup na demonstrace.