Česká obchodní inspekce v květnu našla různé závady v takřka desetině kontrolovaných pohonných hmot, což je jeden z nejhorších výsledků od roku 2001, kdy inspektoři ČOI začali jakost automobilových paliv pravidelně kontrolovat. Vyplývá to ze zprávy, kterou ČOI zveřejnila na svých internetových stránkách. Jména čerpacích stanic, které nekvalitní pohonné hmoty v květnu prodávaly, ČOI nezveřejnila, protože by tak porušila zákon.

"Z celkového počtu 195 vzorků odebraných v měsíci květnu nevyhovělo jakostním požadavkům 18 vzorků, tedy 9,2 procenta," stojí ve zprávě ČOI. Podle ní byly v květnu závady zjištěny u všech druhů pohonných hmot. U pěti vzorků automobilových benzinů a tří vzorků motorové nafty ČOI zjištěné závady označila za závažné odchylky od norem, protože současně nebylo dodrženo více jakostních ukazatelů.

Nafta drží, benzín nikoliv

Z 81 vzorků automobilových benzinů jich v květnu normám nevyhovělo šest, přičemž nejčetnější závadou byl normě neodpovídající obsah aromátů a nedostatky se v několika případech týkaly i oktanového čísla. Testy neprošlo ani deset z 98 odebraných vzorků motorových naft. Všechny nevyhovující vzorky vykázaly odchylku v bodu vzplanutí. Ve třech případech pak odborníci v motorové naftě zjistili vyšší obsah síry a u jednoho vzorku byla nevyhovující destilační zkouška.

ČOI v květnu odebrala i jeden vzorek směsného paliva, který byl též závadný, a to v jakostním parametru bod vzplanutí. Z 15 odebraných vzorků LPG odborníci zjistili závadu u jednoho vzorku. Nedostatek se v tomto případě týkal oktanového čísla.

"V měsíci květnu opět došlo oproti minulým měsícům k nárůstu zjištění vzorků pohonných hmot, které neodpovídaly požadavkům českých technických norem a to především u automobilových benzinů. U kontrolovaných motorových naft ke zvýšení oproti březnu a dubnu nedošlo," shrnula ČOI výsledky květnových kontrol.

Proti nezveřejňování viníků se staví ombudsman i Prima

ČOI již v dubnu u několika čerpacích stanic jedné společnosti odhalila velmi nekvalitní pohonné hmoty. Jméno firmy, jež tyto čerpací stanice provozuje, ČOI ale nezveřejnila s odůvodněním, že zákon to nedovoluje. Podobně ČOI postupovala už loni, kdy kvůli prodeji nekvalitních pohonných hmot udělila rekordní milionovou pokutu síti čerpacích stanic.

"Brání v tom (zveřejnění jména) nejen zákon o kontrole, ale i jiné zákony, mezi nimi zákon o ochraně osobních údajů a v neposlední řadě i zákon nejvyšší, tedy Ústava ČR," uvedla ústřední ředitelka ČOI Jana Příhodová. Upozornila, že stát v minulosti kvůli poskytnutí jména pokutované čerpací stanice médiím musel této firmě zaplatit několik milionů korun odškodného.

Rozhodnutí ČOI nezveřejňovat názvy pokutovaných čerpacích stanic kritizovaly mimo jiné zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová a protikorupční organizace. Naopak ministerstvo průmyslu a obchodu na začátku letošního roku rozhodlo, že ČOI jména těchto stanic zveřejnit nemusí, protože od pokutovaných prodejců pohonných hmot by pak hrozily žaloby o poškození dobrého jména a náhradu ušlého zisku. Televize Prima proto letos na jaře podala na MPO žalobu, v níž se domáhá zveřejnění údajů o pokutovaných čerpacích stanicích.

Jména pokutovaných sítí čerpacích stanic se tak veřejnost může dozvědět až tehdy, pokud se jejich provozovatel s výsledkem správního řízení nesmíří a případem se bude zabývat Nejvyšší správní soud, který svá rozhodnutí zveřejňuje.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru