Evropská recese by se v Česku podle ČNB mohla projevit výrazným poklesem exportu a průmyslové výroby. Nepříznivý vývoj by podle pesimistického scénáře v konečném důsledku způsobil nárůst nezaměstnanosti a propad disponibilních příjmů domácností. Vyplývá to ze Zprávy o finanční stabilitě 2008/2009, kterou v úterý zveřejnila Česká národní banka.

Výraznému zpřísnění finančních podmínek by v případě zhoršení ekonomické situace podle ČNB čelily také domácí podniky, které by se potýkaly se zvýšenou mírou insolvence a růstem rizikových marží u úvěrů. Případná vlna podnikových bankrotů by pak mohla zapříčinit rostoucí úvěrové ztráty finančních institucí. Vlivem přebytečných kapacit v evropském průmyslu by zároveň klesly ceny průmyslových výrobců, upozorňuje ČNB.

Pesimistický scénář ČNB popisuje také možné dopady na růst nezaměstnanosti a omezení příjmů domácností. "To by dále snížilo kupní sílu domácností a omezilo jejich schopnost splácet hypoteční a spotřební úvěry, čímž by se úvěrové ztráty bank dále prohloubily," uvádí zpráva centrální banky.

Jako druhé klíčové riziko dalšího ekonomického vývoje ČNB označila výjimečně vysokou míru nejistoty, které čelí podnikatelské subjekty, finanční instituce i domácnosti.

Hospodářství Evropské unie podle odhadů Eurostatu v prvním čtvrtletí kleslo o 4,5 procenta, v eurozóně propad činil 4,8 procenta. Neutěšený stav evropské ekonomiky charakterizují také poslední údaje o průmyslové výrobě, která v dubnu propadla meziročně o rekordních 21,6 procenta v eurozóně a o 19,4 procenta v celé evropské sedmadvacítce.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru