Úterní pokles japonské burzy o 2,9 procenta je zároveň největší jednodenní pokles hlavního indexu akciové burzy v Tokiu za více než dva měsíce. Na trhu se negativně promítla obezřetnost investorů v souvislosti s vývojem ekonomiky a kurz jenu zaznamenal růst.

Index Nikkei ztratil 286,79 bodu a dostal se na 9752,88 bodu. Naposledy se hlavní index tokijské burzy za jeden den propadl o tak výraznou hodnotu 30. března. Poprvé od minulého týdne se také dostal pod psychologicky důležitou hranici 10 000 bodů.

Propad cen ropy a kovů zasáhl akcie obchodních společností jako Mitsubishi Corp. Akcie realitního trhu zaznamenaly pokles zisku po pozitivních výsledcích z posledních týdnů. Podle analytiků jsou japonské akcie pod tlakem od poklesu na ostatních asijských trzích a posilování jenu. Někteří experti nicméně podotýkají, že propad indexu Nikkei je přirozený po silném růstu z předchozích dnů.
Na devizovém trhu oslabil kurz dolaru vůči jenu o 1,6 procenta na 96,26 JPY. Euro kleslo vůči dolaru na 1,3748 USD, což je nejhorší kurz evropské měny za téměř měsíc. Obavy o vývoji evropského hospodářství přinesla zpráva Evropské centrální banky, podle které budou banky v eurozóně muset pravděpodobně v letošním a příštím roce kvůli špatným úvěrům a investicím do cenných papírů odepsat dalších 283 miliard dolarů (5,5 bilionu Kč).
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru