Akcie na Wall Street v pondělí zaznamenaly nejprudší pokles za poslední měsíc. Vývoj na trhu ovlivnily mimo jiné regionální výrobní ukazatele, které oslabily optimismus o vývoji ekonomiky. Klesly ceny komodit včetně ropy.

Index Dow Jones v pondělí klesl o 2,13 procenta (187,13 bodu) na 8612,13 bodu. Širší index S&P 500 ztratil 2,38 procenta (22,49 bodu) a skončil na 923,72 bodu. Index technologického trhu Nasdaq klesl o 2,28 procenta (42,42 bodu) na 1,816,38 bodu.

Ekonomiku již několik týdnů provázejí spekulace, že recese je na ústupu, ale analytici nyní hledají definitivní známky stabilizace trhu. Experti také podotýkají, že pokles amerických akcií po tříměsíčním pozitivním vývoji není nic překvapivého.

Ceny ropy spadly z téměř osmiměsíčního maxima poté, co Rusko vyjádřilo důvěru americkému dolaru. Posílení dolaru přineslo však zdražení ropy pro držitele jiných měn. Chevron spadl o 2,2 procenta na 71,08 USD. Energetický index S&P ztratil 2,3 procenta. Na trhu se vyskytly obavy, že nový růst cen ropy by mohl oslabit oživení ekonomiky.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru