Akcie na Wall Street v pondělí zaznamenaly nejprudší pokles za poslední měsíc. Vývoj na trhu ovlivnily mimo jiné regionální výrobní ukazatele, které oslabily optimismus o vývoji ekonomiky. Klesly ceny komodit včetně ropy.

Index Dow Jones v pondělí klesl o 2,13 procenta (187,13 bodu) na 8612,13 bodu. Širší index S&P 500 ztratil 2,38 procenta (22,49 bodu) a skončil na 923,72 bodu. Index technologického trhu Nasdaq klesl o 2,28 procenta (42,42 bodu) na 1,816,38 bodu.

Ekonomiku již několik týdnů provázejí spekulace, že recese je na ústupu, ale analytici nyní hledají definitivní známky stabilizace trhu. Experti také podotýkají, že pokles amerických akcií po tříměsíčním pozitivním vývoji není nic překvapivého.

Ceny ropy spadly z téměř osmiměsíčního maxima poté, co Rusko vyjádřilo důvěru americkému dolaru. Posílení dolaru přineslo však zdražení ropy pro držitele jiných měn. Chevron spadl o 2,2 procenta na 71,08 USD. Energetický index S&P ztratil 2,3 procenta. Na trhu se vyskytly obavy, že nový růst cen ropy by mohl oslabit oživení ekonomiky.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru