Mezinárodní měnový fond předpovídá Chorvatsku poprvé po deseti letech pokles ekonomiky. Příští rok se sice podle MMF zřejmě dostaví oživení, ale nebude příliš silné.

V každoročním hodnocení chorvatské ekonomiky měnový fond uvedl, že hodnota chorvatské měny kuny je v souladu se základními ukazateli ekonomiky a kurzotvorná strategie pomohla ekonomiku stabilizovat.

Strategie udržování měny v režimu řízeného pohybu kurzu ale podle fondu omezuje možnosti zmírnění hospodářského útlumu. S přísnou měnovou politikou pak bude země muset pokračovat alespoň tak dlouho, než odezní externí tlak, dodal fond.

Chorvatsko se snaží o vstup do Evropské unie, má ale obrovský zahraniční dluh, který dosahuje skoro 90 procent hrubého domácího produktu. Centrální banka tak musí intervenovat, aby podpořila kurz měny.


MMF uvedl, že podporuje snahu úřadů zajistit vnější financování, podotkl však, že je nutné pozorně sledovat likvidní pozici bank. Potenciální riziko může být podle měnového fondu v podnikovém sektoru, kde se firmy snaží získat následné úvěry.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru