Eduard Janota shání peníze do státní pokladny, jak se dá. Nejenže nutí ministerstva šetřit až dvacet procent svých provozních nákladů, a vyhlásil hon na černé duše, ale v listopadu chce navíc rozjet první emisi dluhopisů, které si bude moci koupit každý.

"Teď řešíme systém a právní detaily, a doufám, že do konce října to budeme mít hotové. Spustit to chci v listopadu," říká ministr financí v rozhovoru pro HN.

Na rozdíl od běžných dluhopisů ale nebudou cenné papíry v hodnotě jedné koruny nabízeny v bankách. "Budou se prodávat napřímo, tedy nikoliv přes banky nebo nějakého brokera," vysvětluje Janota. Prodávat by se tak mohly například na kontaktních místech CzechPoint.

"Díky tomu vznikne prostor pro lepší podmínky úroku, už jen proto, že stát nepotřebuje nějakou marži za distribuci a navíc garantuje jistotu návratnosti," říká Janota. Ministr také plánuje, že by se vydávaly maximálně dvě emise ročně. Kolik na nich stát vydělá, zatím neví. "Odhady nemáme, ale v západních zemích kryjí občanské dluhopisy desetinu státního dluhu, u nás je to jen jedno procento," tvrdí Janota.

Ministr zatím nekomentuje ani úrokovou sazbu. "Úrok určíme až v okamžiku emise, ale samozřejmě se nemůžeme odchýlit od trhu," konstatuje ministr s tím, že také ještě není jisté, jestli bude úroková sazba fixní nebo variabilní. Například v současné době se desetileté státní dluhopisy nabízejí s úrokem průměrně kolem pěti procent.


Banky by o prodej dluhopisů měly zájem. "Kdo jiný by měl napomoci najít nejlepší způsob distribuce a ocenění dluhopisů než právě finanční domy," říká mluvčí České bankovní asociace Jan Matoušek. Kvůli státním dluhopisům pro drobné investory však měnit nabídku nebudou. "V současné době neplánujeme na trh uvést další obdobné produkty zaměřené na státní nebo korporátní dluhopisy," říká Hana Trhoňová z České spořitelny.

ctete-v-uternich-HN

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru