Světové akciové trhy v pondělí padaly. Do popředí vypluly obavy některých investorů, že tříměsíční posilování na světových trzích není opodstatněno ekonomickými indikátory. Tyto pochyby posílil i víkendový projev ruského ministra financí, který svým výstupem podpořil růst dolaru.

Evropské akciové indexy klesaly poměrně prudce po předchozích ztrátách v Asii. FTSE 100, index předních britských akcií, spadl o 80,22 bodu nebo jinak také 1,8 procenta na hodnotu 4361,73 bodu. V Německu byla hodnota indexu DAX 100: 4,969.05, což je pokles o 19 bodů či 2 procenta. CAC-40 ve Francii klesl o 60,74 bodů, nebo 1,8 procenta, na hodnotu 3,265.40 bodu.

Prodejní tlak bude podle agentury AP pokračovat s pozdějším začátkem obchodování na Wall Streetu.

Změna v postavení dolaru je nepravděpodobná

Keith Bowman, analytik makléřské společnosti Hargreaves Lansdown, v Londýně řekl, že počáteční ztráta na světových trzích úzce souvisí se zhodnocením amerického dolaru poté, co ruský ministr financí Alexej Kudrin oznámil na víkendovém setkání ministrů financí skupiny G-8 v jižní Itálii, že změna v  postavení dolaru jako světové rezervní měny je v blízké době velice nepravděpodobná.

Kudrin byl přitom jedním z těch, kteří v posledních měsících měli obavy z postavení dolaru.

Inverzní vztah mezi dolarem a cenou komodit

"Nedávno jsme zaznamenali inverzní vztah mezi dolarem a cenou komodit," řekl Bowman.
Do poledne posílil dolar o jedno procento vůči euru. S jednotnou evropskou měnou se obchodovalo na úrovni 1,3870 dolarů. Dolar také posílil proti japonskému jenu o 0,2 procenta 98,21 jenu.

Ceny ropy v pondělí klesly pod 71 dolarů za barel. Pondělní pokles cen komodit zasáhl také důlní a energetické akcie, a to zejména v Evropě. Mezi hlavními byli, BP, Total SA a Eni SpA.

U další skupiny investorů způsobila schůzka G8 nový pohled na věc. Podle kvality příznaků stabilizace svých ekonomik usoudili, že je příliš brzy, aby byla ukončena masivní fiskální a monetární stimulace, protože propad hospodářské krize není zdaleka ještě u konce.

Pochyby přetrvávají. A to i přes zlepšení současných ekonomických ukazatelů, které vedly řadu ekonomů z celého světa k předpovědím globálního ekonomického oživení již v tomto roce. Poslední zprávy o růstu úrokových sazeb amerických vládních dluhopisů a vývoj cen ropy v posledních týdnech tyto obavy vyzdvihly do popředí.

"Myslím, že je reálné nebezpečí, že bychom se mohli propadnout do hluboké recese, spíše než že se vše rychle vrátí k normálu," řekl Neil Mackinnon, hlavní ekonom skupiny ECU.