Během první tří měsíců letošního roku v Evropské unii i v eurozóně výrazně ubylo zaměstnaných lidí. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím jejich počet v celé evropské sedmadvacítce klesl o téměř dva miliony, tedy o 0,8 procenta, a v eurozóně o 1,2 milionu, tedy rovněž o 0,8 procenta. Informoval o tom unijní statistický úřad Eurostat.

Míra zaměstnanosti se liší od tradičnějšího ukazatele míry nezaměstnanosti, který odráží počet lidí, kteří jsou bez práce. Míra zaměstnanosti však odráží podíl lidí v produktivním věku (15 až 64 let), kteří mají práci, na celkovém počtu obyvatelstva.

I tak ale tento ukazatel může sloužit jako další potvrzení rozmachu ekonomické recese. Zatímco ještě v posledních třech měsících loňského roku v eurozóně meziroční míra zaměstnanosti stagnovala a v EU dokonce mírně rostla, v 1. čtvrtletí letošního roku tomu již bylo naopak. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2008 se počet zaměstnaných lidí v EU i v eurozóně snížil o 1,2 procenta.

EU řekla "ano" odškodnění pro propuštěné v důsledku krize - čtěte ZDE

Podle posledních údajů v EU žije téměř půlmiliarda lidí, přičemž zaměstnání má 223,8 milionů mužů a žen, z toho 146,2 milionu žije ve státech eurozóny.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru