Ceny průmyslových výrobců v květnu klesly o 3,8 procenta, což je nejvyšší meziroční pokles od začátku sledování v roce 1991. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad. V meziměsíčním srovnání ceny klesly o 0,4 procenta. Ceny průmyslových výrobců se s odstupem promítají do cen pro konečné spotřebitele.

Ceny zemědělských výrobců byly meziročně nižší o 31,4 procenta a oproti dubnu se snížily o 2,6 procenta.

"Ceny průmyslových výrobců překvapily i v květnu svým výrazným propadem. Data ukazují na výraznější hloubku recese. Ceny vstupů jsou meziročně nižší a v dalších měsících budou příznivě ovlivňovat i spotřebitelskou inflaci, která bude podle našeho názoru klesat až k letním hodnotám pod jedno procento," uvedl analytik Komerční banky Jan Vejmělek. Meziroční poklesy by se měly v dalších měsících podle něj udržet a návrat do černých čísel předpokládá až koncem roku.

K meziročnímu snížení cen průmyslových výrobců přispělo zejména snížení cen koksu a rafinovaných ropných produktů o 39,1 procenta a obecných kovů a kovodělných výrobků o 9,4 procenta.

Ceny elektřiny, plynu a páry vzrostly o 11 procent

Ceny potravinářských výrobků meziročně klesly o 3,5 procenta, z toho mlýnských a škrobárenských výrobků o 22,6 procenta, průmyslových krmiv o 20 procent a mléčných výrobků o 12,1 procenta. Vzrostly naopak především ceny elektřiny, plynu a páry, a to o 11 procenta.

V meziměsíčním srovnání cen průmyslových výrobců klesly v květnu především ceny obecných kovů a kovodělných výrobků o 3,5 procenta, nerostných surovin o dvě procenta, pryžových a plastových výrobků o 0,4 procenta a potravinářských výrobků o 0,1 procenta. Zvýšily se naopak zejména ceny koksu a rafinovaných ropných produktů o 3,6 procenta a chemických látek a výrobků o tři procenta.

Proti květnu minulého roku se snížily ceny v rostlinné výrobě o 41,1 procenta, a to zejména v důsledku nižších cen obilovin o 49,3 procenta a olejnin o 45 procent. Dále klesly ceny ovoce o 36,8 procenta a chmele o 20,4 procenta.

Naopak poprvé od prosince 2007 se meziročně zvýšily ceny zeleniny, a to o 8,5 procenta. V živočišné výrobě se ceny meziročně snížily o 16,6 procenta. Ceny mléka klesly o 33,6 procenta a drůbeže o 11,5 procenta. Ceny prasat a skotu byly naopak meziročně vyšší, u prasat o 5,6 procenta a u skotu o 0,9 procenta.

Ceny stavebních prací byly v květnu meziročně vyšší o 1,5 procenta. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví byly naopak nižší o 4,6 procenta. V meziměsíčním srovnání se ceny stavebních prací zvýšily o 0,1 procenta, ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví naopak klesly o 1,2 procenta. Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře byly v úhrnu meziročně vyšší o 1,8 procenta. Vzrostly ceny za reklamní služby a průzkum trhu, za programování a poradenství a za administrativní a jiné podpůrné činnosti. Nižší byly ceny telekomunikačních služeb a nákladní dopravy.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru