Buďme opatrní, to nejhorší ještě není za námi, vzkázal podle agentury Reuters šéf Mezinárodního měnového fondu (MMF) Dominique Strauss-Kahn při návštěvě Kazachstánu toto pondělí.

"G8 říká, že již můžeme vidět náznaky oživení, nicméne i tak musíme být opatrní. Velká část toho nejhoršího ještě není za námi," prohlásil šéf MMF. "Úvěry rostou jako příznak zotavování finančního sektoru, ale nemohu říci, kdy bude MMF připraven pomoci, jakmile bude ekonomické ozdravení jisté."

Koncem minulého měsíce Strauss-Kahn předpověděl, že světová ekonomika by se mohla ze současné krize dostat na začátku příštího roku.

MMF: Příští rok vidíme stále lépe

Bohaté země již na víkendovém summitu skupiny G8 začaly uvažovat o tom, jakým způsobem ukončí rozsáhlá rozpočtová a měnová stimulační opatření namířená proti ekonomické krizi. Odstranit je chtějí, jakmile budou mít jistotu, že nastalo hospodářské oživení.Člen Rady guvernérů Evropské centrální banky Christian Noyer minulý týden uvedl, že světová ekonomika by do poloviny příštího roku mohla díky vládním stimulům začít růst. Mezinárodní měnový fond (MMF) podle zdroje agentury Reuters zvýšil odhad růstu světové ekonomiky pro příští rok na 2,4 procenta z dříve očekávaných 1,9 procenta. V letošním roce však MMF nadále počítá s poklesem světové ekonomiky o 1,3 procenta.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru