Akcie, které se obchodují na pražské burze, již čtvrtý měsíc pokračují v růstu z únorových minim. S tím se začala objevovat i optimističtější doporučení ohledně jejich ceny.

Minulý týden tak svůj chmurný výhled pro akcie energetického koncernu ČEZ, s nimiž proběhne polovina ze všech obchodů na burze, zlepšila banka Merrill Lynch. Ta zvedla cílovou cenu - tedy cenu, ke které by se ta skutečná měla do roka přiblížit - ze 750 až na 950 korun. Z posledních šesti zveřejněných doporučení jsou přitom tři cílové ceny nad tisícovkou a jen jedna od banky Macquire čeká nižší cenu, než je ta současná na burze. Akcie ČEZ v současnosti stojí 910 korun.

Podobně Merrill Lynch fandí i Telefónice O2. Pro tu má stejně jako německá Raiffeisenbank cílovou cenu 513 korun proti dnešním 425 Kč, za které se jedna akcie telekomunikační společnosti obchoduje na burze.

Přestože cílové ceny rostou i u bank, většinou nestíhají dohánět skutečný růst na burze. Poslední doporučení od banky HSBC na akcie Erste Bank tak sice stanovuje vyšší cíl, než je skutečná cena, ale v průměru se "cílovky" v tomto případě drží pod skutečnou hodnotou. Zatímco u ČEZ nebo Telefóniky se totiž předpokládají stabilní zisky, u bank se očekává jejich pokles. Recese totiž utlumí poskytování úvěrů, a to dopadne na zisky bank.

O vývoji rozhodne nálada investorů na stěvových trzích

Právě cena akcie v poměru k očekávaným ziskům na jednu akcii je dalším měřítkem, které může naznačit, jak je firma pro investory zajímavá. Tento poměr - tzv. P/E - určuje, jak je akcie ve srovnání s ostatními drahá. Čím je poměr nižší, tím je cenný papír levnější a má vyšší potenciál k růstu.

V Praze v tomto smyslu nejvíce boduje ČEZ. Očekávané P/E v letošním roce je totiž výrazně nižší než u ostatních energetických firem ve střední Evropě. Naopak Komerční banka, Erste i Telefónica jsou proti konkurenci dražší.

To, co však bude nejvíce rozhodovat o dalším vývoji cen českých akcií, je nálada investorů na světových trzích. Podle mnoha názorů přitom růst, jehož jsme v posledních měsících svědky, brzy skončí a trhy čeká další propad.

"Průzkumy nálady investorů naznačují propad cen akcií. Jenže se obávají stejnou měrou konce růstu akcií jako toho, že jej minou a včas nenakoupí. To drží akcie stále v mírném růstu," říká analytik BH Securities Petr Hlinomaz. Podle něj bude výsledkem těchto dvou vlivů stagnace cen akcií

Pondělní dopoledne

Evropské burzy vstoupily do nového týdne “levou“ nohou a podle všech indikací jim to minimálně v první polovině seance vydrží. Důvodem je pokles asijských trhů, které oslabily díky poklesu cen komodit a komoditních titulů. Pražský burzovní index PX klesl v 11 hodin o 1,41 procenta na hodnotu 943,8 bodu. Kromě akcií ORCO, které i po nepříznivém zveřejnění auditované ztráty 390 milionů eur rostly dopoledne o 2,84 procenta, všechny ostatní klíčové tituly ztrácely. Nejvíce NWR s poklesem o 2,38 procenta, ERSTE ztrácela před polednem 2,65 procenta a například i tradičně zisková energetická společnost ČEZ zaznamenala propad o 1,32 procenta.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru