Liberecká cestovní kancelář Balkan Travel je v insolvenci. Krajský soud v Liberci tento pátek zahájil řízení na návrh jednatele CK Balkan Travel Radka Niševa, podle něhož je CK v platební neschopnosti. Informace pochází z portálu www.justice.cz. Cestovní kancelář má nyní 24 klientů v Řecku. Všichni by se měli vrátit podle plánu v pondělí večer do ČR, řekl mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamura.

Podle soudu firma nemá kvůli světové krizi dostatek zakázek. Proti plánu má nasmlouváno jen 40 procent zájezdů. Raiffeisen Bank jí proto odmítla poskytnou úvěr a Balkan Tour musel 4. června ukončit prodej zájezdů. Závazky firmy má vypořádat pojišťovna Europäische Reiseversicherung, kterou na českém trhu zastupuje společnost Etics ITP.

K 31. květnu měla cestovní kancelář několik set věřitelů, jimž dlužila 6,25 milionu korun. Hodnota jejích pohledávek byla 1,5 milionu Kč.

Řádně provedený úpadek

Podle Okamury pobyt 24 klientů v Řecku bude ukončen přesně podle plánu. Neměli by úpadek vůbec pocítit. Klienti, kteří si koupili zájezd a ještě neodjeli, už byli buď odškodněni nebo se o to má postarat pojišťovna proti úpadku. Zástupkyně Etics ITP Libuše Taclová již dříve potvrdila, že kancelář byla řádně pojištěna a firma je připravena klienty vyplatit.

Balkan Travel je středně velká cestovní kancelář, která měla za loňský rok přibližně 4000 klientů. Specializovala se především na zájezdy do Bulharska, Řecka a Maďarska. Podle databáze Prodata firmu vlastní rovným dílem dvě soukromé osoby.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru