Poslanecká sněmovna tento pátek ve zrychleném režimu schválila již v prvním čtení vládní návrh zákona, který sjednocuje podmínky platebního styku v tuzemsku a EU. Vládní návrh zákona o platebním styku tak zamíří rovnou do Senátu. Jak řekl poslancům ministr financí Eduard Janota, tento způsob zvolila vláda proto, aby zákon začal platit včas.

Zákon by měl začít platit k letošnímu 1. listopadu a to z toho důvodu, aby ve všech členských státech EU nabyl účinnosti ve stejný den.

Poplatky musí být přiměřené

Cílem zákona je mimo jiné upravit regulaci a dohled nad nebankovními poskytovateli plateb, kteří dosud podnikali na základě živnostenského zákona nebo devizové licence při přeshraničních převodech. Dohlížet by na ně měla Česká národní banka.

Zákon také stanoví, že poplatky za převody peněz musí být přiměřené a musí odpovídat skutečným nákladům poskytovatele. Zákazník by také neměl platit za informace, které mu musí firma poskytnout ze zákona.

Studie: Mobilní platby by měly do roku 2012 dosáhnout 250 miliard dolarů - čtěte ZDE

Platební karty budou bezpečnější - čtěte ZDE

Regulace bezhotovostních obchodů s cizí měnou a všech peněžních služeb, které dosud upravoval devizový zákon, bude nově komplexně upravena právě v zákoně o platebním styku. Z tohoto důvodu budou devizové licence k těmto činnostem vypuštěny z devizového zákona.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru