Spotřebitelské ceny ve Francii se v květnu kvůli propadu cen energií meziročně snížily o 0,3 procenta. Pokles cen, tedy deflaci, zaznamenala Francie poprvé od roku 1957. Ve srovnání s předchozím měsícem se ceny zvýšily o 0,2 procenta. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil francouzský statistický úřad INSEE. Analytici se však domnívají, že deflace nebude mít dlouhé trvání.

K meziročnímu poklesu nejvíce přispěl propad cen energií o 17,1 procenta. Podle analytiků bude energie přispívat k poklesu inflace ještě v několika příštích měsících, protože loni touto dobou ceny ropy prudce rostly a v červenci se vyšplhaly na nový rekord. Očištěná inflace, bez zahrnutí položek s nestabilním vývojem cen, jako energií a potravin, by ale měla růst. V květnu očištěná meziroční inflace činila 1,6 procenta a meziměsíčně očištěné ceny stouply o 0,1 procenta.

Inflace v eurozóně klesla v květnu na nulu. Poprvé v historii - čtěte ZDE

Britská deflace se dále prohlubuje - čtěte ZDE

"Inflace půjde do červených čísel zhruba až do července," uvedl ekonom Société Générale Olivier Gasnier. Podle něj by deflace mohla činit až 0,7 procenta. Potom však podle něj budou spotřebitelské ceny opět růst.

INSEE dodal, že ceny potravin se meziměsíčně zvýšily o 0,3 procenta a meziročně o 0,4 procenta. Ceny energií proti dubnu stouply o 0,2 procenta, napsala agentura Reuters.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru