Pohonné hmoty u tuzemských čerpacích stanic zdražily od počátku týdne o více než 50 haléřů. Analytici podobný vývoj předpokládali s tím, že ceny reagují na rostoucí ceny ropy na světových trzích. Nejprodávanější benzin Natural 95 zdražil od neděle v průměru o 56 haléřů na 28,26 koruny za litr. Litr nafty zdražil o 54 haléřů na 26,29 koruny, vyplývá z aktuálních údajů společnosti CCS.

K největšímu zdražení benzinu i nafty došlo v hlavním městě, kde litr pohonných hmot zdražil zhruba o 80 haléřů. Řidiči v Praze tak při ceně 28,76 koruny za litr benzinu a 26,91 koruny za litr nafty tankují nejdražší pohonné hmoty z celého Česka.

Naopak nejlevněji benzin pořídí motoristé v Ústeckém kraji, kde litr vyšel na 27,79 koruny. Nafta je nejlevnější v Karlovarském kraji, kde litr stojí 25,88 koruny.

Zdražování zřejmě ale není u konce. Cena americké lehké ropy se dnes dostala na téměř osmiměsíční maximum nad 72 dolarů za barel poté, co Mezinárodní agentura pro energii (IEA) poprvé za téměř rok zvýšila odhad letošní poptávky po ropě. Dříve odhadovala letošní propad poptávky o 2,56 milionu barelů denně. V nové předpovědi očekává snížení o 2,47 milionu barelů na 83,3 milionu barelů denně.

Pokud bude ropa v podobném tempu zdražování pokračovat i v průběhu prázdnin, potom nelze podle analytika společnosti Colosseum Petra Čermáka vyloučit proražení 30korunové hranice. Do ceny ještě podle něj může zasáhnout i sezona hurikánů, které mohou cenu dále podpořit. Do hry o cenu ropy se podle analytiků opět vracejí spekulanti. Navíc hospodářská krize brzdí investice do nových nalezišť, což by vedlo k omezení nabídky suroviny po odeznění krize. To by zvedlo dále její cenu.

Naposledy před tímto vývojem varovali šéf Shellu Jeroen van der Veer a ruský vicepremiér Igor Sečin. Ten odhadl, že se cena ropy do dvou let může dostat zpět na 150 dolarů a odvolal se na předchozí vyjádření saúdské vlády. Na podobných úrovních byly ceny černého zlata loni v létě, kdy dosahovaly svých historických maxim.

Komodity: Ropa na trzích prudce roste - čtěte ZDE

Rusko od června zvýší clo na vývoz ropy o 11 procent - čtěte ZDE

Růst cen odhaduje i hlavní ekonom NextFinance Vladimír Pikora. "Zdá se, že pokud by se měla světová ekonomika oživit a spotřeba ropy v Číně vrátit do starých kolejí, vzroste cena ropy opět nad 100 dolarů za barel a postupně bude pošilhávat po nových rekordech," uvedl.

Kvůli dražší ropě se zvýšily ceny pohonných hmot na velkoobchodním trhu v Rotterdamu, od kterých se odvozují i ceny pohonných hmot u tuzemských stanic. Podobné ceny benzinu i nafty mohli řidiči u tuzemských pump zaregistrovat naposledy na konci října a prosince loňského roku.

Průměrné ceny pohonných hmot k 10. červnu 2009:

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru