Na Slovensku zůstává v důsledku světové hospodářské krize ohroženo více než 20 000 pracovních míst, která by mohli zaměstnavatelé zrušit při hromadných propouštěních. Informovalo o tom slovenské ministerstvo hospodářství. Slovenská míra nezaměstnanosti začala po vypuknutí krize výrazněji růst a v dubnu se vyšplhala na tříleté maximum 10,33 procenta.

Celkový počet ohrožených pracovních míst podle ministerstva od začátku sledování dosáhl 35 412, z toho dosud podniky uvolnily 14 937 zaměstnanců. Za hromadné propouštění se považuje opatření, v jehož rámci podnik během 90 dnů propustí nejméně 20 pracovníků.

Slovenská nezaměstnanost vyskočila po letech nad 10 procent - čtěte ZDE

Slovenská nezaměstnanost se ocitla na tříletém maximu - čtěte ZDE

Úřady práce na Slovensku tento týden evidovaly 7474 volných pracovních míst. Počet nezaměstnaných, kteří mohli okamžitě nastoupit do zaměstnání, přitom koncem dubna překročil 298 000.

Hospodářská krize vedla k poklesu zakázek velkých slovenských firem, které značnou část své produkce vyvážejí. Kromě propouštění přikročily některé podniky rovněž ke zkracování pracovní doby.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru