Ve čtvrtek Evropská centrální banka (ECB) ve svém měsíční zprávě uvedla, že ekonomika eurozóny se vrátí k růstu někdy v polovině příštího roku. Zároveň by se měla inflace vrátit zpět k vyšším úrovním po současném propadu. Dlouhá stagnace ekonomiky by podle ECB však mohla mít dalekosáhlé důsledky. Banka nevyloučila dokonce ani novou bankovní krizi.

ECB očekává, že ekonomika eurozóny se letos propadne o zhruba 4,6 procenta a o 0,3 procenta v roce 2010. Průměrná inflace by letos měla být na nízké úrovni kolem 0,3 procenta, ukazují nové odhady.

Člen Rady guvernérů ECB Christian Noyer ve čtvrtek navíc uvedl, že do poloviny příštího roku by mohla díky vládním stimulům začít růst rovněž světová ekonomika.

Varoval však, že stoupající nezaměstnanost by mohla mít negativní dopad na spotřebu a zasáhnout růstové vyhlídky, což zohledňují nové prognózy. "Některé indikátory ukazují na zpomalení poklesu ve druhém čtvrtletí, což v nás vyvolává opatrný optimismus," řekl Noyer v projevu k podnikatelům v Hongkongu. "(Světová) ekonomika by se měla začít vracet do pozitivního teritoria někdy mezi koncem letošního a polovinou příštího roku," dodal.

Ekonomika bude pokračovat v propadu po zbytek letošního roku, tempo však bude pomalejší než v prvním čtvrtletí, které bylo "velmi slabé," uvedla centrální banka ve své čtvrteční zprávě.

Hrubý domácí produkt eurozóny se v prvním čtvrtletí meziročně snížil o 4,8 procenta. ECB začátkem měsíce předpověděla, že ekonomika eurozóny se v celém letošním roce propadne až o 5,1 procenta. V příštím roce by pak podle odhadu mohla klesnout až o procento.

MMF zlepšil výhled pro svět, vyhlídky pro Evropu jsou horší

Mezinárodní měnový fond (MMF) pro příští rok zvýšil odhad růstu světové ekonomiky na 2,4 procenta z dříve očekávaných 1,9 procenta. Agentuře Reuters to řekl zdroj ze skupiny průmyslově nejvyspělejších států a Ruska (G8).

"Prognóza pro světový růst v roce 2010 se posunula na 2,4 procenta z 1,9 procenta v dubnu. Odhad se zlepšil díky dopadu stimulačních opatření přijatých v uplynulých měsících," uvedl zdroj. Upozornil, že v letošním roce MMF nadále počítá s poklesem světové ekonomiky o 1,3 procenta.

V Evropě však nyní MMF letos podle zdroje počítá s horším výkonem než s propadem o 4,2 procenta předpokládaným v dubnu. Letošní prognózu pro USA fond údajně naopak zlepšil z dříve očekávaného poklesu o 2,8 procenta. Přesná čísla zdroj nicméně neposkytl.

Rychlé oživení čekat nelze

Obavy z vývoje ekonomiky v Evropě ve středu projevil i expert ECB v oblasti finanční stability Dejan Krusec, jehož na svých webových stránkách citoval britský deník Daily Telegraph. Podle něj hrozí další bankovní krize v roce 2010, pokud bude přetrvávat recese.

Pokud by podle něj došlo k rychlému oživení ekonomiky ve tvaru písmene "V", mají banky dost síly a prostředků, aby překonaly současný pokles, myslí si Krusec. "Pokud však bude mít oživení tvar písmene" U ", budeme mít problémy," citoval deník Kruseca, který vystoupil na konferenci o východní Evropě organizované agenturou Fitch Ratings.

"Problémem není rok 2009. Banky eurozóny mají dostatečný kapitál, aby vykryly ztráty. Problémem je rok 2010. Starosti nám způsobuje délka recese," dodal expert ECB.

Vzhledem k výše zmíněným odhadům ECB by k zotavení nemělo dojít dříve než v polovině roku 2010, což vylučuje oživení ve tvaru písmene "V".

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru