Celosvětová poptávka po ropě se v letošním roce sníží méně, než se původně čekalo. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ve své čtvrteční zprávě uvedla, že globální poptávka letos klesne o 2,47 milionu barelů na 83,3 milionu barelů denně. Původně přitom čekala pokles poptávky o 2,56 milionu barelů. IEA revidovala odhad poptávky směrem vzhůru poprvé za téměř rok.

K revizi přiměla agentura silnější poptávka na počátku letošního roku pokud jde o rozvinuté země. "Revize nutně neznamená začátek globálního ekonomického oživení a může jen signalizovat, že recese se odráží ode dna," uvádí se v zprávě. IEA naposledy zvýšila odhad vývoje poptávky v srpnu 2008.

IEA se svým odhadem připojila k americkému vládnímu úřadu pro energetické informace EIA. Ten tento týden zvýšil odhad vývoje poptávky o 10 000 barelů denně, napsala agentura Reuters.

Ropa zdražuje, bublina je na obzoru - čtěte ZDE

Ropa dále zdražuje. Benzin by mohl v Česku zdražit až na 28,50 za litr - čtěte ZDE

Ceny ropy tento týden rostou a americká ropa se vyšplhala na nejvyšší hodnotu za sedm měsíců nad 71 USD za barel. Důvodem je právě zvýšení odhadu celosvětové poptávky od EIA a údaje o poklesu zásob v USA.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru