Ceny ropy se ve středu vyšplhaly na nové sedmiměsíční maximum po zprávě o poklesu zásob suroviny ve Spojených státech. Americký Úřad pro energetické informace (EIA) navíc v úterý poprvé od loňského září zvýšil odhad celosvětové poptávky po ropě pro letošní rok.
 
Kolem 16:00 SELČ stoupla cena americké lehké ropy o 89 centů na 70,90 dolaru za barel. Během dne se vyšplhala až na 71,65 dolaru. Severomořská ropa Brent zdražila o 61 centů na 70,23 dolaru za barel, napsala agentura Reuters.

Pokles zásob v USA o šest milionů barelů

Americký ropný institut API ve středu oznámil, že zásoby surové ropy v USA se minulý týden snížily o šest milionů barelů. Analytici přitom počítali s poklesem o pouhých 400.000 barelů.

"Pokles zásob suroviny a revize poptávky EIA podpořily naděje, že se poptávka začíná zlepšovat," uvedl analytik Andrey Kryuchenkov ze společnosti VTB Capital. "Trhy rovněž započítávají skutečnost, že vysoká úroveň světových zásob (ropy) bude ve třetím a čtvrtém čtvrtletí velmi rychle klesat, pokud (Organizace zemí vyvážejících ropu) OPEC zachová současnou úroveň těžby," dodal.

Cena americké ropy se již díky nadějím na hospodářské oživení více než zdvojnásobila z téměř pětiletého minima 32,40 dolaru za barel, na které se propadla v prosinci. Stále ale zůstává hluboko pod rekordním maximem 147,27 dolaru, jehož dosáhla loni v červenci.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru