Rada Ústeckého kraje v rozpočtovém výhledu na roky 2010 až 2014 počítá s průměrným každoročním propadem příjmů přes 800 milionů korun. V příštím roce má být propad přes miliardu korun, tedy zhruba deset procent obvyklých ročních příjmů. Kraj proto plánuje snížit výdaje na dotace v průměru o třetinu. Navíc si chce vzít úvěr 700 milionů korun na pokrytí části výdajů v příštích dvou letech. Novinářům to řekl náměstek hejtmanky Pavel Kouda (ČSSD).

Letos se propady daňových příjmů kraje odhadují na zhruba 670 milionů korun, podle Koudy má kraj výpadek financí ošetřený a nezasáhne do jeho chodu. Původně schválený rozpočet kraje letos počítal s příjmy 11,304 miliardy korun a výdaji 12,205 miliardy korun. Rozpočtový výhled navržený na příštích pět let musí ještě schválit zastupitelstvo na svém červnovém zasedání. Podle Koudy budou poté následovat jednání a vlastní sestavování rozpočtových kapitol. Konečný rozpočet na příští rok by mělo schvalovat zastupitelstvo kraje v prosinci. Maximální varianta propadu příjmů na rok 2011 počítá s jejich snížením až o 1,4 miliardy korun, v dalších letech pak přes 800 milionů korun.

Co ořezat a co ne?

Při sestavování výhledu se radní řídili odbornými odhady a závazky, které je nutné plnit. "Přednostně chceme uspokojit povinné výdaje a také příspěvky zřizovatele pro krajské organizace, tedy domovy důchodců, ústavy sociální péče, školy, muzea a další," řekl Kouda.

Nižší budou hlavně investice, kraj ale chce preferovat projekty spolufinancované Evropskou unií. "Minimálně se budeme snažit udržet dobrý stav silnic," uvedl Kouda. Kraj má také schválený úvěr 2,5 miliardy korun, na spolufinancování projektů z EU v příštím roce z něj chce čerpat miliardu a v roce 2011 1,4 miliardy korun.

Přehledně: Máme seznam ohrožených dálnic a obchvatů - čtěte ZDE

Zahájena výstavba CPI City Center v Ústí nad Labem - čtěte ZDE

S menšími dotacemi musejí počítat například knihovny, divadla a další kulturní, sportovní a sociální organizace. Snížení je spíše plošné, kraj chce uspokojit každého. Případně nevyčerpané dotace mají putovat do centrální rezervy. Z investičních fondů je pro letošek i příští rok pozastaveno čerpání peněz pro příspěvkové organizace kraje. "Máme přes 170 příspěvkových organizací, všichni jejich ředitelé o tom slyšeli a předpokládám, že pochopili, že peníze nejsou," řekl Kouda.

Podle Koudy chce ČSSD dodržet předvolební sliby, proto zůstanou například motivační programy pro žáky nedostatkových učebních oborů, příspěvek na dojíždění žáků a stipendia. V příštím roce chce kraj vypsat i nový program na podporu seniorů; domovy a penziony pro seniory by na každého klienta měly dostat 5000 korun. V minulosti vyhlášené priority pro tvorbu rozpočtu, jako jsou investice do vlastního majetku, podpora vzdělávání a zdravotnictví, pravděpodobně zůstanou i pro příští rok.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru