Dvacet let svobody nejen Polska, ale i celé střední Evropy slaví dnes Poláci také v Praze ve Fürstenberské zahradě u své ambasády. Pořádající Polský institut a varšavský magistrát na webových stránkách zvou veřejnost na oslavy. Počet návštěvníků je ale omezen kapacitou prostoru zahrady.

Na slavnosti vystoupí písničkář Jaromír Nohavica spolu se svým polským kolegou Tolkem Murackým. Kapela Čechomor zahraje společně s Cimbálovou muzikou Martina Hrbáče. Dále se představí dvě špičkové polské skupiny: Lao Che, která hraje alternativní rock, a folkový Warsaw Village Band.

Kromě těchto hudebních zážitků návštěvníky čeká vystoupení umělců z Volného občasného sdružení alternativců, "ohňová show" v podání souboru Pa-li-tchi a na závěr filmová projekce pod širým nebem počínaje dokumentem o nejnovějších dějinách Varšavy, přes romantickou komedii z Varšavy současné Už nikdy, až k legendární absurdní polské komedii "všech dob" Na vodě z roku 1970.

V atriu před Valdštejnskou jízdárnou v Praze byla minulý týden u příležitosti 20. výročí prvních částečně svobodných voleb v Polsku zahájena výstava Desetiletí Solidarity 1979 - 1989. Výstava mapuje historii polského protikomunistického hnutí Solidarita. Slavnostního zahájení se zúčastnili i předseda Senátu Přemysl Sobotka a polský velvyslanec v Česku Jan Pastwa.

Sobotka ve svém projevu, kterému naslouchalo přes 100 lidí, poděkoval Polákům za to, že přispěli i k pádu komunismu v tehdejším Československu. "Při vzpomínkách na pád totalitního komunistického režimu v bývalém Československu v roce 89 si budeme vždy připomínat i významný podíl Poláků a jejich hnutí na této skutečnosti," řekl. Zdůraznil, že úspěch hnutí Solidarita Čechům a Slovákům ukázal, že existuje cesta ke svobodě.

Výstava na zavěšených plakátech ukazuje klíčové okamžiky historie Solidarity. Začíná první návštěvou papeže Jana Pavla II. v Polsku v roce 1979, která předznamenala stávky počátku 80. let a následné vyhlášení výjimečného stavu v Polsku. Zobrazuje také jednání mezi komunistickou vládou a opozicí u kulatého stolu v roce 1989 a následné první částečně svobodné volby v poválečném Polsku, po nichž vznikla nekomunistická vláda.