Pád cen v obchodech stále nekončí. Podle všeho je prostor k dalšímu zlevňování a prodejci ke k němu budou kvůli klesající poptávce ještě častěji uchylovat.

Právě hospodářská krize současný pád cen vyvolala. Ceny ropy klesaly téměř volným pádem a ruku v ruce s nimi i ceny dalších surovin. To vše dokázalo mírnit i dopady meziročního oslabení koruny, a tak výrobcům zvyšovalo marže - až do chvíle, než přišly první signály klesající poptávky. Pak nastalo zlevňování.

Například automobily, a to jak ojeté, tak nové, jsou nyní o více než jedenáct procent levnější než před rokem. Ani to ale zájemce do autosalonů výrazně nežene. Analytici proto očekávají, že jejich ceny budou ještě trochu klesat.

Čeká se zlevňování energií

Nižší ceny odborníci očekávají i u energií, odívání, dopravy a dovolených. Sice ne důsledkem krize, ale spíš evropské regulace budou Češi letos moci posílat až o polovinu levnější textové zprávy z dovolené. Všichni tři operátoři je totiž zlevňují kvůli nařízení Evropské komise. K dalšímu zlevňování se chystají pod hlavičkou letních výprodejů i všechny velké řetězce.

Ještě letos by měla klesnout cena zemního plynu, od začátku příštího roku se pak počítá i se snížením cen elektřiny. Čeká se, že by mohla zlevnit o více než deset procent, rozhodnutí ale padne až na podzim.

Sami analytici ale říkají, že s jejich odhady může zamíchat hned několik faktorů. "Rozhodující bude hloubka a délka recese, kurz koruny, ceny komodit a počasí," vysvětluje analytik společnosti Patria Finance David Marek.

U potravin záleží na úrodě

Dnes se mohou spotřebitelé radovat z klesajících cen potravin. Tu snižuje jak pád cen komodit na světových trzích a dobrá úroda, tak ostrý konkurenční boj českých výrobců a obchodních řetězců.

Další vývoj ovlivní hlavně úroda v nadcházející sezoně. Když dopadne špatně, ceny porostou bez ohledu na klesající kupní sílu Čechů a míru konkurence na trhu. Pokud se ale nestane nic mimořádného, ceny budou stagnovat.

Kvůli nižší poptávce a menší ochotě bank půjčovat jsou ceny bytů v panelových domech v průměru až pětinu nižší než před rokem. Ceny nemovitostí celkově klesly meziročně průměrně o 15 procent.

"Pád cen nemovitostí začal až v posledním čtvrtletí loňského roku. Do té doby ceny nemovitostí rostly ve všech regionech o desítky procent," řekl ředitel portálu bezrealitky.cz Jakub Havrlant. Podle jejich průzkumu zájem o koupi bydlení klesá, naopak roste zájem o pronájmy bytů.

Za těchto podmínek na trhu by se měly zvyšovat ceny nájmů, a to zejména těch regulovaných. U bytů s tržním nájemným očekávají analytici pouze mírný, či dokonce žádný růst.

Růst čeká i ceny alkoholu a cigaret. Rostoucí schodek státního rozpočtu bude vytvářet tlak na zvýšení spotřebních daní, ke změně ale pravděpodobně dojde až od začátku příštího roku, letos by tak již alkohol ani tabák zdražovat neměl.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru