Venezuelská státní ropná společnost převzala oficiální kontrolu nad dvěma desítkami plynárenských závodů ve východní části země. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na zdroje ze společnosti Petróleos de Venezuela (PDVSA).

Vyvlastnění bylo uskutečněno na základě zákona, jejž začátkem května přijal venezuelský parlament. Zákon poskytuje státu možnost kontroly nad aktivitami v různých průmyslových i jiných sektorech.

Nyní znárodněných 19 plynárenských stanic se připojuje ke skupině 70 stejných zařízení, která převzala vláda minulý týden. Ty patřily americké společnosti Exterran a zasahovaly do zařízení PDVSA ve státě Monagas ve východní části země.

Prezident Hugo Chávez nechal už koncem května znárodnit dvě plynové čerpací stanice americké společnosti Williams ve stejném státě.

Venezuelský stát vyvlastnil také přes 70 dopravních firem, jež většinou patřily místnímu kapitálu a operovaly v oblasti jezera Maracaibo na západě Venezuely.

Chávez má ale v plánu dostat pod výhradní kontrolu státu i ropný průmysl. Od roku 2007 vyvlastnil již řadu strategických sektorů - telekomunikace, elektrárny, cementárny či ropné společnosti.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru