Ceny v panelových domech jsou v průměru až o 20 procent nižší než před rokem. Ceny nemovitostí celkově klesly průměrně o 15 procent.

Poptávka po bydlení kvůli hůře dostupným hypotékám padá, zájem o pronájmy bytů naopak roste. Výsledky svého průzkumu v úterý na tiskové konferenci představili zástupci serveru bezrealitky.cz.

"Pád začal až v posledním čtvrtletí loňského roku, kdy reality dosáhly cenového stropu ve většině krajských měst. Do té doby ceny nemovitostí rostly ve všech regionech o desítky procent," řekl ředitel portálu Jakub Havrlant.

Například na pražském Jižní městě bylo podle serveru loni možné prodat třípokojový byt za 3,5 milionu korun. Nyní se průměrná cena stejného bytu pohybuje kolem 2,7 milionu Kč. Hůře se prodávají také družstevní byty, na které je prý obtížné sehnat hypotéku.

O realitní bublinu nejde

Podle Bohdana Suchánka z Hypoteční banky však není průměrný pokles cen výraz splasknutí realitní bubliny. "Je to pokles, který má navrátit trh k normálu, takže z mého pohledu se nejedná o nějakou realitní bublinu," řekl.

Havrlant zároveň upozornil, že pokles cen neprobíhá plošně. Je prý nutně posuzovat zvlášť každou lokalitu a typ bytu. "Jsou tu segmenty a lokality, které spadly o desítky procent, a lokality, které stále rostou," poznamenal ředitel.

Z nových bytových projektů jsou na tom nyní podle odborníka s prodejností hůře především špatně připravené projekty, které se chtěly svézt na vlně boomu minulých let. "Developeři, kteří vstoupili na trh, jen aby využili rostoucí trend bez nároků na kvality, dnes začínají mít problémy," podotkl Havrlant.

Mezi trendy současného přístupu v nákupech bytů se proti minulým rokům zvýšil důraz kupujících na kvalitu bydlení, s níž souvisí například také důraz na plnou občanskou vybavenost v místě bydliště. Zvyšuje se také role dostupné příměstské hromadné dopravy. V případě okolí Prahy jsou pak v čele zájmu obce, které leží na železničním tahu s vlakovým dojezdem do Prahy kolem 30 minut.

Obtížnější přístup k hypotékám zvednul podle serveru zájem o pronájmy bytů. V Praze se od počátku roku zvýšila poptávka po pronájmech přibližně o pět procent, v Ostravě až dvojnásobně.

PŘEHLED - Ceny bytů a rodinných domků podle krajů za rok 2009

(Zdroj: ČSÚ)

 

PRAHA - Nejdraší byty v zemi

Nové byty v rodinných domech byly v hlavním městě loni opět nejdražší v zemi. Průměrná pořizovací hodnota metru čtverečního užitkové plochy v nich činila 33.621 Kč a nad průměrem v Česku byla o 11.377 Kč. Průměrná pořizovací cena nového bytu v bytovém domě byla 30.312 Kč, druhá nejvyšší po Středočeském kraji.

Průměrná pořizovací hodnota metru čtverečního bytu v rodinném domě v Praze loni meziročně průměrně stoupla o 7240 Kč. Republikový průměr u těchto staveb v minulém roce podle ČSÚ byl 22.244 Kč.

Cena metru čtverečního bytu v nových bytovkách v hlavním městě meziročně stoupla o 5011 Kč na loňských 30.312 Kč. Republikový průměr se u těchto staveb v minulém roce podle ČSÚ pohyboval kolem 26.500 Kč. Nejdražší bylo nové bydlení v bytových domech pro Středočechy, kde stál metr čtvereční užitkové plochy 31.974 Kč.

Karlovarsko

Ceny nových rodinných domů v Karlovarském kraji patří po Praze k nejvyšším v Česku. Loni vzrostla průměrná pořizovací cena za metr čtvereční o 2483 korun na 24.707 korun. Od roku 1998 do loňska se cena zvedla o 10.014 korun. Ještě dražší jsou nové byty v obytných domech, kde ale průměrná pořizovací cena za metr čtvereční loni klesla o 757 Kč na 27.137 korun.

Průměrnou cenu bytů v regionu ovlivňují nejvíce Karlovy Vary. Byt 2 + 1 tu může stát i přes milion korun, zatímco na stejný byt v Rotavě na Sokolovsku stačí zhruba 300.000 korun. Byt v panelovém domě o velikosti 4 + 1 v Nejdku je k mání zhruba za 1,2 milionu korun, v Karlových Varech se jeho cena může pohybovat mezi dvěma až třemi miliony korun. Ovšem na luxusní byt 4 + 1 na karlovarském Zámeckém vrchu potřebuje zájemce 12,5 milionu korun.

Jižní Čechy

Nové byty v bytových domech na jihu Čech loni mírně zdražily. Průměrná pořizovací cena za metr čtvereční byla 22.790 korun, což je zhruba o osm procent víc než v roce 2007. Cena je ale nižší než celostátní průměr 26.518 korun.

Nejen bytová, ale i rodinná výstavba na jihu Čech loni podražila. Pořizovací cena za metr čtvereční v novém rodinném domě vzrostla v průměru o 5,5 procenta na 19.501 korun. Navzdory vysokým cenám však zájem o stavbu rodinných domků v kraji neutichá. Jen loni jich začalo vznikat 1704. Představovaly tak 60 procent všech zahájených staveb bytů.

Plzeňský kraj - jediné místo kde zlevnily rodinné domy

Průměrná pořizovací cena metru čtverečního v rodinném domě byla 21.091 korun, meziročně o dvě procenta nižší. Na Plzeňsku tak jako v jediném v Česku loni mírně zlevnily nové rodinné domky. Celostátní průměr činil loni 22.244 korun, což bylo meziročně o osm procent více. Naopak nové byty v bytových domech v kraji mírně zdražily.

Průměrná pořizovací cena za metr čtvereční nového bytu byla 21.845 Kč, meziročně o 1,3 procenta více. Průměr v celé zemi činil 26.518 Kč, o sedm procent více než předloni.

Ústecko

Byty v bytových domech dokončených loni v Ústeckém kraji byly dražší než v roce 2007. Průměrná pořizovací cena za metr čtvereční byla 18.018 korun, což je o 15,8 procenta více než před rokem.

Průměrná cena jednoho čtverečního metru užitkové plochy rodinného domku v Ústeckém kraji loni vzrostla meziročně o 1,1 procenta na 21.145 korun. Cena rodinných domků rostla ve všech regionech kromě Plzeňského kraje, kde klesla o dvě procenta. Celostátní průměr činil loni 22.244 korun, což bylo meziročně o osm procent více.

Královehradecký kraj - nejnižší cena bytu na metr čtvereční

Nové byty v bytových domech v Královéhradeckém kraji loni výrazně zlevnily. Průměrná pořizovací cena metru čtverečního užitkové plochy bytů meziročně klesla o 30 procent na 15.077 korun. Byla tak vůbec nejnižší v zemi.

Podle ČSÚ mají pořizovací hodnoty bytů v hradeckém kraji v posledních třech letech klesající tendenci. Nejvyšších 25.768 korun za metr čtvereční dosáhly v roce 2005. Před 11 lety v roce 1998 byly průměrné pořizovací ceny 17.068 korun za metr čtvereční.

Pardubicko

Pořizovací ceny bytů v bytových domech a jejich nástavbách a přístavbách v Pardubickém kraji po mírném propadu v roce 2007 vloni opět vzrostly. Metr čtvereční užitkové plochy bytu v bytovém domě měl průměrnou hodnotu 24.190 korun, v roce 2007 to bylo 23.360 korun a ještě o rok dříve 24.495 korun.

Rostoucí vzestupný trend pořizovací hodnoty si zachovaly byty v rodinných domech a jejich nástavbách a přístavbách. U vloni dokončených staveb činily ceny 20.621 korun za metr čtvereční, respektive 10.787 korun za metr čtvereční.

Vysočina - nejlevnější byty v zemi

Nové byty v rodinných domech na Vysočině se loni daly pořídit nejlevněji v zemi. Průměrná pořizovací hodnota metru čtverečního užitkové plochy v nich činila 19.304 Kč a pod průměrem v Česku byla o 2940 Kč.
Naopak ceny za bydlení v nových bytových domech v kraji Vysočina podle statistiky patřily loni v Česku k nejvyšším.

Průměrná pořizovací hodnota metru čtverečního bytu v nových bytových domech na Vysočině meziročně stoupla o 532 Kč na loňských 29.349 Kč.

Pořizovací ceny bytů v přepočtu na metr čtvereční užitkové plochy loni meziročně stouply u všech druhů bytové výstavby na Vysočině. V nových rodinných domech podražil metr čtvereční o 571 Kč, ale u větší části ostatních krajů v zemi se ceny zvýšily ještě výrazněji.

Zlínsko - levnější region v zemi

Nové rodinné domy ve Zlínském kraji loni patřily k nejlevnějším v zemi. Jejich majitelé za jeden čtvereční metr užitkové plochy platili 19.901 korun, což je o 2343 korun méně než republikový průměr. Naopak ceny nových bytů v bytových domech loni patřily na špici celorepublikových tabulek.

Metr čtvereční bytu v rodinném domku loni ve Zlínském kraji zdražil v průměru o 11,1 procenta na 19.901 korun.

Výrazněji loni v kraji stoupla cena za metr čtvereční bytů v bytových domech. Zvýšila se o necelých 14 procent na 25.058 korun, tedy o 3041 korun. Cny zůstávají pod průměrem zbytku země, a to o 1460 korun.

Olomoucký kraj

V Olomouckém kraji loni přes světovou finanční krizi podražily nové byty v bytových domech. Jejich průměrná pořizovací cena za metr čtvereční užitkové plochy činila 21.816 korun, což bylo o 5,7 procenta více než v roce 2007.

V meziročním srovnání se loni zvýšila i cena bytů v rodinných domech. Vzrostla o 6,9 procenta na 20.059 korun za metr čtvereční. I v tomto případě ale region nedosahoval celorepublikového průměru, který činil 22.244 korun.

Moravskoslezský kraj

Nové byty v bytových domech na severu Moravy loni meziročně zlevnily téměř o pětinu. Průměrná pořizovací cena za metr čtvereční jejich užitkové plochy byla 24.395 korun, což je meziročně o 18 procent méně. Pořizovací ceny bytů na severu Moravy se tak oproti roku 2007 dostaly pod celorepublikový průměr, který loni činil 26.518 korun.

Průměrné pořizovací ceny nových bytů v rodinných domech v Moravskoslezském kraji naopak meziročně vzrostly o 14,3 procenta na 21.661 korun. Také u nich zůstal kraj v loňském roce pod celorepublikovým průměrem, který činil 22.244 Kč.